Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ndan açıklaması

Giriş Tarihi: 2.7.2013 16:34 Güncelleme Tarihi: 2.7.2013 17:27

, nin de Merkezi Sistemi'ne dahil olması ile ilgili olarak, vatandaşları bilgilendirdi. Randevunun zorunlu olmadığını, isteyen vatandaşların randevu almadan da aile hekimine müracaat edebileceğini açıklayan Bakanlık, karşılığında her hangi bir ücretin ödenmeyeceğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Daha önce yaptığımız açıklamada hastaneler için kullanılan Merkezi Sistemine (MRS), 1 Temmuz 2013 tarihinde tüm nin de dahil edildiğini böylece aile hekimine gitmek isteyen hastalarımızın bu sistemden yararlanarak randevu alabileceklerini belirtmiştik. Ancak halkımızın bu hizmetten daha verimli bir şekilde yararlanabilmesi ve bilgi eksikliğinin giderilmesi için söz konusu uygulama hakkında yeniden bilgi verilmesi ihtiyacı duyulmuştur." denildi.

Merkezi Randevu Sistemi ile özellikle sabah saatlerinde yaşanan yığılmaların önüne geçilmesi ve lerin gün içine dengeli dağıtılmasının hedeflendiğine dikkat çeken Bakanlık açıklamasında, böylelikle vatandaşların hastanelerde ve aile sağlığı merkezlerinde sıra bekleyerek zaman harcamayacağı, kendilerinin belirlediği zaman diliminde kolaylıkla sağlık hizmeti alabilecekleri kaydedildi.

Hastaların randevularını nasıl alacakları konusuna açıklık getiren , hastaların randevularını; ALO 182, www.hastane randevu gov.tr internet adresi ve mobil cihazlarına 'Hastane Randevu Merkezi Mobil Uygulaması'nı indirerek zahmetsizce alabileceğini belirtti.

RANDEVU SİSTEMİ HASTALARIN KONFORU İÇİN

Bakanlık, muayene olmak için randevu almak zorunluluğu olup olmadığına ve acil durumlarda randevu alınıp alınmayacağına da şöyle açıklık getirdi: "Hayır. İsteyen vatandaşlarımız randevu almadan da aile hekimine müracaat edebilir. Ancak randevu ile gidildiği takdirde muayene sırası beklemeden, kendilerine uygun zaman diliminde kolaylıkla muayene olabilirler. Aile hekimine muayene olabilmek için randevu almak zorunlu değildir. Randevu sistemi hastalarımızın konforlu sağlık hizmeti almasını sağlayacaktır. Ancak ayaktan başvuran hiçbir hastamız da mağdur edilmeyecek, muayenesi yapılacaktır. Acil olarak gelen hastalara ise öncelik tanınacaktır."

HASTALARDAN HERHANGİ BİR ÜCRET TALEP EDİLMEYECEK

Hastaların kendi aile hekimlerinin izinli olduğu durumlarda, kendi aile hekimlerine vekalet eden aile hekimine ayaktan başvurarak muayenelerini olabileceğini aktaran Bakanlık, karşılığında vatandaşların herhangi bir ücret talep edilmeyeceğini ifade etti. Vatandaşlar sadece 182 no'lu telefonu aradıklarında sadece bağlı bulundukları operatörün tarifesine göre ücret ödeyecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık Bakanlığı'ndan randevu açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN