Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, normal dan daha zararlı

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (), ya başlamanın normal lara göre daha kolay, mentollü sigarayı bırakmanın ise daha zor olduğunu açıkladı.

Giriş Tarihi: 24.7.2013 13:13 Güncelleme Tarihi: 24.7.2013 13:14

, lara ilişkin yaptığı bir çalışmanın ilk sonuçlarını açıkladı. Mentolün serinletici ve uyuşturucu özelliklerinin içen kişi için tadını daha hafif ve çekici yaptığı belirtilen çalışma sonuçlarında "Mentollü sigaralar, mentolsüzlere göre halk sağlığı için daha riskli" ifadeleri kullanıldı.

Daire, nane aromalı sigaraların diğer sigaralarla aynı derecede zararlı olmalarına karşın, mentollu sigaralara başlamanın diğer sigaralara göre
daha kolay, bırakmanın ise daha zor olduğunu vurguladı.

Mentollü sigaranın diğer sigaralara göre daha zararlı olduğunu belirtse de satışına sınırlama getirmeyen FDA, yaptığı açıklamada, gerekli
önlemleri değerlendirdiklerini bildirdi.

FDA, tütün endüstrisinin gelişen alanlarından birisi olarak görülen mentollü sigaralar konusunu incelemek için bir komisyon kurarak, sağlık görevlileri, tütün endüstrisi temsilcileri ve halkı tartışmaya katılmaya davet etti.

Mentollü sigaralara ilişkin 2011 yılında yapılan bir çalışma da yasaklamanın halk sağlığı için yararlı olacağını önermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mentollü sigara, normal sigaradan daha zararlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN