Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özeldeki acil için bilgilendirilecek

Kamu veya özele acil bir durum nedeniyle başvuran , sağlık güvencesine veya ödeme gücüne bakılmaksızın kabul edilecek ve gerekli müdahale gecikmeden yapılacak. de acil müdahale yapılan hasta, durumu düzeldiğinde sine devam edilmesi gerekiyorsa konusunda ayrıntılı bilgilendirilecek.

Giriş Tarihi: 18.9.2013 11:37 Güncelleme Tarihi: 18.9.2013 11:38

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, lerin acil sağlık hizmet sunumu hakkında genelge yayınladı.

Kamu ve özel sağlık kuruluşlarına başvuran acil ların, sağlık güvencesine ve ödeme gücüne bakılmaksızın kabul edilmesi ve gerekli tıbbi müdahalenin gecikmeksizin yapılmasının zorunlu olduğunu bildiren Tosun, başvurulan hastanenin acil hastalara yeterli personeli veya donanımı olmadığı, ilgili birimi veya boş yatağı bulunmadığı, hastanın sağlık güvencesi olmadığı ve benzeri sebeplerle acil sağlık hizmeti sunmaktan kaçınamayacağını belirtti.

Tosun genelgede, acil halin gerek bakanlık mevzuatında gerekse Başbakanlık ve Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatında, "Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren haller ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığında veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlardır" şeklinde tanımlandığını anımsattı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği'ne (SUT) göre acil halin sona ermesi halinde, bundan sonra yapılacak işlemlerin e tabi olduğuna ilişkin hasta veya yakınına bilgilendirme formu verilmesi gerektiğini bildiren Tosun, mağduriyetin önlenmesi amacıyla alınacak bu ilave ücret oranıyla ilgili ayrıntılı bilgilendirme yapılmasını istedi.

İLAVE ÜCRET ORANI

Sağlık Uygulama Tebliği'ne göre, kurumla sözleşmeli vakıf üniversiteleri ile özel sağlık kurum ve kuruluşları, SUT ve eklerinde yer alan sağlık hizmetleri işlem bedellerinin tamamı üzerinden kurumca belirlenen oranı geçmemek kaydıyla kuruma fatura edilebilen tutarlar esas alınarak ilave ücret alabiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özeldeki acil hasta ilave ücret için bilgilendirilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN