Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her derde deva bir meyve akai çileği

Güçlü bir antioksidan olan akai çileği; Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların tedavisinde etkili. Akai çileği özleri, ayrıca kolon kanserini önlüyor

Amazonlar'da yetişen bir tür palmiye ağacının meyvesi olan akai çileği; Orta ve Güney Amerika'nın yerli halkları için çok önemli bir besin kaynağı. 'Süper yiyecek' olarak bilinen ve yıllardır piyasada 'acai berry' adıyla satılan akai çileğinin, güçlü bir antioksidan olduğu bilimsel olarak da kanıtlandı.

HÜCRESEL YAŞLANMAYI ÖNLÜYOR

Akai tüketimi, sağlıklı insanların kanındaki antioksidan kapasitesinde üç kat artış sağlıyor. Akai çileği tamamen işlevsel bir biçimde hücrelere girerek, serbest radikalleri (hücrelere saldıran ve hücrelerde büyük değişimlere neden olan yırtıcı moleküller) nötralize ediyor. Antioksidan koruması ile rakipsiz gücünü ortaya koyan akai çileği, hücresel yaşlanmayla da mücadele eder. Akai çileği aynı zamanda önemli bir kanser savaşçısıdır. Akai çileği özlerinin yüzde 42 oranında, kolon kanseri hücrelerinin çoğalarak artmasını önlediği saptandı.

KALBİ DE, BEYNİ DE KORUYOR

Akai çileği ayrıca; stresi hafifletmede önemli rol oynuyor. Diyet ile yağın olumsuz etkilerine karşı da koruma sağlıyor. Akai, kalp ve damarların korunmasında da etkilidir. Bu mucizevi meyvenin HDL kolestrolü azalttığı da biliniyor. Yüksek antioksidan gücü; Alzheimer, Parkinson gibi nörolojik bozuklukların tedavisinde de rol alıyor. Bilim adamları; yaptıkları araştırmalarla bu bitkinin tüm beyin dokularındaki hasarını azalttığını kanıtladı.

RENKLİ BESLENMENİN ÖNEMİ
Yapılan araştırmalar; antioksidanların içinde bulunan antosiyon isimli maddenin faydaları ortaya çıkarmıştır. Yaban mersini, kızılcık, nar, böğürtlen, kuş üzümü, pancar gibi meyve ve sebzeler; antosiyanin yönünden çok zengindir. Akai çileği, bunların içinde en etkili olandır. Bu besinler, kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlatıp kalp-damar hastalıklarını engeller.

BU BESİNLERİ MUTLAKA TÜKETİN
YABAN MERSİNİ:
Hafızayı güçlendirir, glikoz kontrolünü sağlar, kalın bağırsak iltihabı için faydalıdır.
BILBERRY: Yaban mersininin bir çeşidi olan bilberry, belleği geliştirir. Meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını engeller.
FRENK ÜZÜMÜ: Stresi azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Zararlı bakterilerin çoğalmasını engeller.
KIZILCIK: İdrar yolu hastalıklarında etkilidir. Oksidasyon protein düzeyinde azalmalara neden olur.
MÜRVER: Gribal enfeksiyonlara karşı korur.
AHUDUDU: Kolon kanseri hücrelerinde DNA hasarına karşı korur. Meme ve prostat kanserlerinde de etkilidir.
ÇİLEK ÖZLERİ: Kolon ve prostat kanseri hücrelerinin çoğalıp gelişmesini engeller. Koroner arter hastalığında etkilidir. Vücuttaki yağ bozulmasını azaltır.
BÖĞÜRTLEN: Kanser gelişimini durdurmada önemli bir koruyucudur.
NAR: Prostat, akciğer, kolon ve meme kanserlerini engelleyerek yayılmayı durdurmaya yardımcı olur.
KİRAZ: Gizli şeker ve abdominal obeziteyi azaltmada faydalıdır. Kiraz; inflamasyonu bastırır, insülini dengeler.
MOR MISIR: Tümör hücrelerinin artışını azaltır, mutasyon önleyici etkiye sahiptir.
ÜZÜM VE ÇEKİRDEĞİ: Akai çileği gibi üzüm de sinir sistemi ile ilgili rahatsızlıklara karşı koruma sağlar ve kolon kanserinde hücre aktivasyonunu engelleyerek ömrü uzatır. Ayrıca yaşlanmaya karşı da koruyucudur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her derde deva bir meyve akai çileği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN