Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnternetten satılan sahte ilaçlara dikkat

İstanbul merkezli 9 ilde gerçekleştirilen operasyonla piyasaya sahte ilaç sürüldüğünün ortaya çıkmasının ardından gözler internet üzerinden satışlara çevrildi.

Giriş Tarihi: 14.12.2013 14:59
Diyetisyen Ender Saraç, insanların internetten pazarlanan ve çoğu da Uzak Doğu ülkelerinden gelen, içerisinde sağlığa maddelerin konabildiği ürünlerle kandırıldığını belirterek, "Onbinlerce kişiyi dolandırdılar. Adı konmamış çok ciddi dolandırıcılık söz konusu" dedi.

Saraç, emniyet tarafından yapılan sahte ilaç operasyonun önemli olduğunu ancak bundan çok daha ciddi boyutlarda bir sağlık tehlikesinin bulunduğunu söyledi.

İnsanların internet üzerinden pazarlanan ve çoğu da Uzak Doğu ülkelerinden gelen, içerisine sağlığa zararlı maddelerin konulabildiği başta ilaçlarla ciddi şekilde kandırıldığını ve dolandırıldığını savunan Saraç, vatandaşlardan bu konuda çok dikkatli olmalarını istedi.

Saraç, "10'lu maddeler, sarımsak çayları, çok değişik enerji kolyeleri, cinsel gücü artırıcı ilaçlar, zayıflamaya yönelik çeşitli isimlerle pazarlanan çaylar ve ilaçların içerisindeki etkin maddelerin güvenilirliği oldukça tartışılır. Geçmiş yıllarda bu konuda ciddi sıkıntılar yaşandı, insanlar dolandırıldı" diye konuştu.

Başta kendisi olmak üzere tanınmış kişilerin, ünlü diyetisyen ve sanatçıların resimleri ve isimlerinin kullanıldığı sarımsak çayı, ilaç ve diğer ürünlere dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Saraç, bu maddelerin sağlığa ciddi zararları olduğunu vurguladı.

Ender Saraç, "İçerilerinde üzerinde yazmayan kimyasallar bulunabiliyor. Bunların sayısı son zamanlarda çok arttı. Ayrıca dolandırılan insan sayısı da o derece çok arttı. Bu tip uzun yaşam vadeden, zayıflattığı iddia edilen ve bizim ismimizin kullanıldığı hiçbir çay ya da hapla ilgimiz yok. Vatandaşlar bunlara itimat etmesin" ifadelerini kullandı.

"MALİYETİ 3 LİRA, SATIŞI 200 LİRA"

Diyetisyen Ender Saraç, çok düşük maliyetli ürünlerin büyük fiyatlara satıldığını aktararak, şöyle devam etti:

"Maliyeti 2-3 lira olan maddeler, 200 liraya varan fiyatlarla satılıyor ve bunların hiçbir olumlu etkisi yok. Bu konuda maalesef kanuni boşluk var ve bunun gözden geçirilmesi gerekiyor. Tespit ettiğimiz sitelerle ilgili yasal işlem yaptırmaya çalışıyoruz ancak çoğu yurt dışında açıldığı için karşınızda muhatap bile bulamıyorsunuz. Hatta savcılığın bile bazen eli kolu bağlı kalıyor. İşlemler de uzun sürüyor. Gerekli bilgileri avukatlara vermemize rağmen maalesef dolandırılmanın önüne geçemedik. Her gün bize yüzlerce telefon geliyor. 'Sizin şu çayınızı aldık ama hiçbir işe yaramadı', 'Şu hapınızı kullandık mideme dokundu' diyorlar. Onbinlerce kişiyi dolandırdılar. Adı konmamış çok ciddi dolandırıcılık söz konusu."

KENDİ ADINI KULLANAN SİTEYLE SİPARİŞ GÖRÜŞMESİ

Ender Saraç, daha sonra kendi isminin kullanıldığı bir sitedeki telefon numarasını arayarak, sipariş verdi. Bir süre müşteri temsilcisiyle ürünler hakkında konuşan Saraç, en sonunda da ürünlerin Ender Saraç'ın olup olmadığını sordu. Müşteri temsilcisi de ürünlerin orijinal ve Ender Saraç'a ait olduğunu söyledi. Bunun üzerine Saraç, kendisinin Ender Saraç olduğunu ifade ederek, adını kullanılarak, insanları dolandıran müşteri temsilcisine tepki gösterdi ve telefonu kapattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnternetten satılan sahte ilaçlara dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN