Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Melis'ten iyi haber geldi

21 gün önce nakli olan 8 yaşındaki Melis Akbaş'tan iyi haber geldi. İlikte istenen doku uyumunun sağlandığı ve 10 gün sonra da taburcu olabileceği açıklandı. Baba Bahadır Akbaş Melis'in kendilerine; 'Kız kardeşime iyi bakın. Çıktıktan sonra ilk işim ona sarılmak' dediğini dile getirdi.

Giriş Tarihi: 9.1.2014 15:34 Güncelleme Tarihi: 9.1.2014 15:34

Türkiye'nin bulunması için seferber olduğu 8 yaşındaki Melis Akbaş, 21 önce uygun iliğin bulunması ve gerçekleştirilen başarılı operasyonun ardından ikinci kez hayata 'merhaba' dedi. Küçük Melis den sonraki doku uyumuna ise ameliyatından üç hafta sonra ailesini ve doktorlarını sevince boğan müjdeli haberle yanıt verdi.

İL İŞİ KARDEŞİNE SARILMAK

Kızının genel sağlık durumunun iyi olduğunu belirten ve yaşadıkları duygunun paha biçilemez olduğunu belirten Baba Bahadır Akbaş; ' Sevinçli haberi bugün aldık. 6 aydır ilik bekliyorduk. Çok sevinçliyiz, mutluyuz, huzurluyuz. Umarım diğer nakil bekleyenler de bir an önce sağlığına kavuşur.

Kızım da sevinçli haberi annesinden duydu. Zaten kendisi daha öncede söylemişti, 'Ben sağlığıma kavuşmadan hastaneden çıkmayacağım' demişti. Sevgili sanatçı Gülben Ergen ile de görüştük en kısa zamanda Melis'i ziyaret etmek istediğini söyledi. Kızım her defasında bana, 'Kardeşime iyi bakın. Ona sarılmak istiyorum' diyordu. En çok istediği şey 2 yaşındaki kardeşi Berat Arda'ya sarılmak' dedi.

SORUNSUZ BİR NAKİL YAPILDI

EÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Profesör Doktor Savaş Kansoy da Meilis'in sağlık durumuna ilişkin şu bilgileri aktardı: 'Nakil yapıldıktan sonra üç haftalık dönem kendi kemik iliğinin yok olduğu yeni kemik iliğinin yeni oluştuğu bir dönem oluyor. Bu dönemi de çok olaylı şekilde geçirebilirdi ancak oldukça sakin bir dönem geçirdi. Dün itibari ile yeni kemik iliğinin tutmuş olduğunu görüyoruz. Bundan sonraki aşamalar da çok önemli. Koruyucu ve önleyici tedavi metodları uygulanacak. Yeni kemik iliğinin güvenli şekilde oluşması da birkaç ayı alabilir. En erken 2-3 ay sonra yeni bağışıklık sistemi oluşuyor. 9-12 ay sonrasında da yeni kemik iğlinin getirdiği bağışıklık sistemi oturmuş oluyor. Bu da demektir ki önümüzde bir yıllık bir süreç var. Şimdi olaysız bir nakil geçirdi Bir sorun çıkmazsa da doğrudan evine 10 gün içerisinde taburcu etme imkanımız olabilir' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Melis'ten iyi haber geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN