Sigara bel ağrısını artırır

Giriş Tarihi: 13.1.2014
Eşimin bel fıtığı var. Doktoru sigarayı bırakmasını istiyor ancak eşim buna inanmıyor. Gerçekten bel sorunlarıyla sigaranın alakası var mı? T.K./Diyarbakır
Sigara, bel bölgesindeki yapılara giden kan akışını azaltır. Bu yüzden de hem bel sorunlarının riskini artırır, hem de bel problemlerinin iyileşmesini geciktirir.

YÜZMEYİ DENEYİN
Sigara konusunda yapılan araştırmalar; sigara içenlerde bel ve siyatik ağrılarının arttığını gösteriyor. Aynı araştırmalar; sigarayı bırakanlarda fıtık ameliyatı gibi tedavilerin daha başarılı olduğunu da ortaya koyuyor. Bel sorunlarından kurtulmak isteyenlerin öncelikle sigarayı bırakması gerekiyor. Ayrıca hekim önerisiyle bel egzersizleri, yüzme, fizik tedavi yöntemleri, kas gevşetici veya anti-enflamatuar ilaçları da deneyebilirsiniz. Ağrılarınız dayanılmaz boyutlara ulaştıysa, hekiminize danışıp cerrahi işlemler hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca aşırı kilo bel ağırılarını artırır. Bu yüzden kilolarınızdan hemen kurtulun.

Kendi reçetenizi yazmayın

İkiaydır sürekli öksürüyorum. Öksürük şurupları da etki etmiyor. Ne yapmalıyım? S.M./Isparta
Sekiz haftadan daha uzun süren öksürük, yani kronik öksürük pek çok faktöre bağlı gelişebilir.

HEKİME DANIŞIN
Burun akıntısı, reflü, kronik akciğer hastalıkları, astım, kronik bronşit, bazı yüksek tansiyon ilaçları; kronik öksürüğe neden olabilir. Bu şikayetlerin hepsinin tedavi yöntemi de farklıdır. Bu nedenle kendi kendinize sürekli öksürük şurubu kullanmanız doğru değil. Öncelikle hekiminize danışıp öksürüğünüzün nedenini araştırmalısınız. Ardından doktorunuzun önereceği tedavi yöntemini uygulamalısınız.

Alzheimer'a karşı E vitamini

Hafıza sorunlarında E vitamini öneriliyor diye duydum, doğru mu? Y.D./Sivas
Bellek sorunlarının altında Alzheimer hastalığı dışında başka bir problem olabilir. Bu nedenle mutlaka bir uzmana başvurarak tiroit sorunları, karaciğer hastalıkları gibi problemlere karşı bir inceleme yaptırın. Hafızanızı güçlendirmek için Omega 3, B 12 vitamini, folik asit ve Gingko Biloba gibi destekler kullanabilirsiniz. Son dönemde yapılan bir araştırma; E vitaminin de kişiyi, bellek sorunlarına karşı koruduğunu kanıtladı. Ancak yüksek doz E vitaminini; kolesterol ve kan inceltici ilaçlarla etkileşime girebildiği için doktor kontrolünde kullanmalısınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigara bel ağrısını artırır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN