Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamilelikte endişelenmek normal

Giriş Tarihi: 14.3.2014
İkinci hamileliğim ama sürekli endişeliyim, hemen her an doktora gitmek istiyorum. Neden? G.L./Adana
Gebelik annede heyecanın yanında endişe de uyandırır. O nedenle yaşadıklarınızdan utanmayın. Fakat bazı belirtiler gerçekten uyarıcı niteliktedir, bunları yaşıyorsanız doktorunuza başvurmakta gecikmeyin. Şiddetli bulantı ve kusma, kalp atımında hızlanma, soluk ve kuru cilt gibi belirtiler; gebelik kusmalarının ayrı bir formu olan hiperemezis gravidarum'u düşündürür. Vajinadan kanama veya kan damlamasında ise düşük veya ciddi bir plasenta komplikasyonu söz konusu olabilir.

SORUNLARIN HABERCİSİ

Birkaç gün içinde aşırı kilo alımı, şiddetli baş ağrısı ve görme bulanıklığı varsa, yüksek tansiyonla birlikte giden hipereklampsi tablosu gelişebilir. Ateş, titreme, sırt ağrısı veya idrarda kan varsa bir böbrek enfeksiyonu söz konusu olabilir. Bebek hareket etmeye başladıktan sonra uzun süre hareket etmezse; bebekle ilgili bir sorun olabilir.

SOLUK TIRNAK KANSIZLIK BELİRTİSİ
22 yaşındayım. Tırnaklarıma ne zaman baksam sararmış ve gözüme çok soluk görünüyorlar. Bunun sebebi ne olabilir? S. B./İstanbul
Tırnak yatağının soluk olması, bazı bedensel bozukluklara işaret edebilir. Genç kadınlarda ortaya çıkıyorsa, ilk akla gelen kansızlıktır. Kadınlarda dememin sebebi; regl döneminde kaybettikleri kanı yerine koyamamaları ve demir eksikliğine bağlı anemi görülüyor olmasıdır. Kalp yetmezliğinde de kalp, kanı parmak uçlarına kadar etkili şekilde pompalamakta zorlandığı için tırnak yatağı beyaz görünür. Beslenme bozuklukları ve karaciğer hastalıklarında da aynı belirtiye sıkça rastlanır.

KABUSLAR NE ZAMAN BİTECEK?

3 yaşındaki küçük kızım çok sık olarak kabus görüyor, bu daha ne kadar sürer? S. M./İzmir
Hemen hemen bütün çocuklar arada sırada kabus görürler. Bu, genellikle 2 yaş civarında başlayıp 6 yaşına kadar sürer. Nedeni kesin bilinmemektedir. Buna karşın annebabanın çocuğa, çevresinde nelerin olup bittiğini anlatması çocuğun yaşadığı stres ve endişeyi azaltacağından, kabusların son bulmasında fayda sağlar. Bazı çocuklar yılda bir-iki kez kabus görürken diğerlerinde bu daha sık olabilir. Bazen birkaç hafta her gün üst üste kabus gören çocuk belki bir yıl boyunca başka kabus görmez.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelikte endişelenmek normal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN