Siğil deyip geçmeyin

Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Turan, deri bütünlüğü bozulduğunda alt katmana giren virüslerin "siğil" adı verilen kabarıklara neden olabildiğini belirterek, "Tedavi olsak bile hayatın belli bir döneminde bunlar tekrar ortaya çıkabiliyor, kısacası bunu deriden tamamen atabilecek tedavi yöntemi aslında yok" dedi.

Giriş Tarihi: 20.5.2014 12:31
Turan, tıp dilinde "verruca" olarak adlandırılan siğillerin ayak tabanında, yüzde, genital bölge de dahil, vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabileceğini söyledi.

Turan, ellerdeki siğillerin genellikle ya ortak kullanılan (kontamine) eşyayla temas ya da kişiden kişiye geçiş şeklinde ortaya çıkabildiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Viral orijinli hastalık. Aslında temas tek başına yeterli değil. Derilerde de gözle görülebilir çatlak olması, bütünlüğünün bozulmuş olması lazım. Deri bütünlüğü bozulduğu zaman, virüs alt katmana girip tutunarak deride bu tür kabarıklara neden olabiliyor. Temel olarak ya birinden ya da komtamine eşyayla temasla bulaşmış olması gerekir.

Normalde bu tür siğiller bazen hiç tedavi olmadan kendiliğinden ortadan kaybolabiliyor. Bunun için yapılabilecek çok sayıda tedavi var. Tedavisi mümkün bir hastalık."

Tedavide sıvı nitrojen ve lokal müdahale yöntemleri kullandıklarına dikkati çeken Turan, sıvı nitrojenle virüslü hücreleri dondurduklarını, virüsü çıkararak buna karşı bağışıklık kazandırdıklarını anlattı.

Nitrojenle dondurmanın yanı sıra yakma işlemi de yaptıklarını aktaran Turan, "Yakma işlemi' derken, radyo frekans aletimizle çözüm üretiyoruz. Bunlardan yanıt alamazsak uygulayabileceğimiz lazer yöntemimiz var. Aslında farklı birçok tedavi metodu var ama el için en sık kullandığımız tedavi yöntemleri bunlar" ifadesini kullandı.

Bu tür virüslerin vücutta kalıcı olduğuna işaret eden Turan, "Tedavi olsak bile hayatın belli bir döneminde bunlar tekrar ortaya çıkabiliyor, kısacası bunu deriden tamamen atabilecek tedavi yöntemi aslında yo . Bazen tedavi yaparız bir daha hiç çıkmayabilir, bazen de tedavinin ardından bir süre sonra tekrar ortaya çıkabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Turan, ellerinde siğil bulunan kişilerin estetiksel kaygılarla kendilerine müracaat ettiklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siğil deyip geçmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN