Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanser hastalarına büyük tuzak!

Türk Eczacıları Birliği (TEB), maddi değeri yüksek kanser ilaçlarını, umut tacirlerinin sahte "facebook" hesabı açarak sattığını belirledi.

Giriş Tarihi: 21.8.2014 10:47 Güncelleme Tarihi: 21.8.2014 11:40

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, her ilacın mutlaka hekim tarafından verildiğinde kullanılması ve eczaneden temin edilmesi gerektiğini belirterek, yanlış ya da uygun olmayan dozda kullanılan ilaçların ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi.

Sahte ilaçla mücadele ile ilgili olarak hem TEB'in hem de Sağlık Bakanlığının çok ciddi çalışmalar yaptığını ifade eden Çolak, vatandaşların da bu konuda duyarlı olması gerektiğine dikkati çekti.

Çolak, özellikle internet üzerinden yapılan ilaç satışlarının sakıncalarına yönelik sık sık uyarılarda bulunduklarını anımsatarak, "Sosyal medya üzerinden kanser ilacı satmaya çalışan umut tacirleri olduğunun tespit edilmesiyle birlikte yeniden harekete geçtik ve gerekli cezai işlemin yapılabilmesi adına Türkiye İlaç ve TIbbi Cihaz Kurumuna durumu bildirdik" dedi. Bu satışların özellikle "facebook" üzerinden yapıldığının altını çizen Çolak, şunları kaydetti:

"Kendilerini eczacı gibi tanıtıp hesap açan ve çeşitli nedenlerle piyasada bulunamayan pahalı ilaçların özellikle de kanser ilaçlarının, bu hesaplar aracılığıyla satıldığını saptadık.

Nerede üretildiği ve kimler tarafından satıldığı bilinmeyen bu ilaçların, içerisinde ne bulunduğu da ne yazık ki belli değil. Kendini çaresiz hisseden ve tedavisini aksatmamak için çare arayan hastalar, kendilerinin ve yakınlarının sağlıklarını daha da tehlikeye attıklarının farkında bile değiller.

Basit bir ağrı kesicinin dahi tavsiye üzerine kullanılmaması gerektiği konusunda çaba sarf ederken, eczane dışındaki herhangi bir yerden ilaç almanın yaratacağı ölümcül sonuçları söylemeye bile neredeyse gerek yok. Çünkü ilaç hassas ve uzmanlık gerektiren bir konudur ve aynı zamanda bir zehirdir."

Çolak, bu konuda gerekli şikayetlerin yetkili makamlara yapıldığını vurgulayarak, "Sağlık Bakanlığı nezdinde de gerekli hukuki süreçlerin başlatılacağından şüphemiz yoktur" diye konuştu.

BULUNAMAYAN İLAÇLAR, TEB ARACILIĞIYLA TEMİN EDİLİYOR

Türkiye'de bir biçimde üretilmeyen ya da bulunamayan ilaçların, TEB ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle temin edildiğini belirten Çolak, başvuru yapan hastalara söz konusu ilaçların yurt dışından tedarik edilerek teslim edildiğini söyledi.

Çolak, "Bu süreç içerisinde halkımız paniğe kapılmadan ve Birliğimizle iletişimi kesmeyerek ilacını beklemelidir. Eczane dışından ya da Birliğimiz dışından temin edilen ilaçların sahte, bozuk, miadı geçmiş ya da etkinliği bulunmayan ilaçlar olma riski çok yüksektir" uyarısında bulundu.

"FACEBOOK" ÜZERİNDEN SATIŞ YAPAN BAZI HESAPLAR

TEB'den alınan bilgiye göre, sahte kimlikler kullanılarak alınan hesaplardan bazıları şöyle: "Ilaç Alım Spotçu", "Kanser Ilac Alım", "Kanser Ilac Alım-Satım Ameto", "Kanser Ilaçları Alınır", "Kanser Ilacları Satın Alınır".

BAKANLIK FACEBOOK'TAN İLAÇ SATANLARI TAKİP EDİYOR

Sağlık Bakanlığı, umut tacirlerinin sahte facebook hesapları üzerinden başta kanser olmak üzere maddi değeri yüksek ilaçları satışa sunması üzerine harekete geçerek, söz konusu profilleri tespit etti ve inceleme başlattı.

Söz konusu sahte facebook profillerinden birinin, daha önce Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından tespit edilerek işleme alındığını belirten Bakanlık yetkilileri, gerçek şahıs ve adreslerin bir kısmına ulaşıldığını ve çalışmaların gizlilikle devam ettiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Ekonomik Değerlendirmeler Daire Başkanı Akif Akbulat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, internet siteleri ve sosyal medya aracılığıyla başta kanser olmak üzere çeşitli ilaçları satanlar hakkında ciddi denetimler yapıldığını ve cezai işlemlerin uygulandığını söyledi.

Bu işleri yapanların "illegal yapılar olduğunu, örgütsel hareket ettiğini ve eczacı olmadıklarını" vurgulayan Akbulat, bunun yerel ve uluslararası operasyonlarla birçok defa emniyet tarafından da teyit edildiğini ifade etti. Akbulat, Türkiye'de değişik isimler altında ilaç toplama kampanyalarının yasaklandığını ve bununla ilgili sivil toplum kuruluşlarına genelge gönderildiğini anımsatarak, şikayetlerle takiplerin yapıldığını ve illegal yapıların tespit edildiğini dile getirdi.

"18 BİNDEN FAZLA WEB SİTESİ KAPATILDI"

Dünya Sağlık Örgütü tarafından da internette illegal sitelerden satın alınan ürünlerin yüzde 50'den fazlasının sahte olduğu ve bir yıl içinde bir milyondan fazla insanın sahte ilaç kullanımından dolayı hayatını kaybettiğinin belirtildiğinin altını çizen Akbulat, "Bu çerçevede dünya çapında başlatılan ve İnterpol, Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Farmasotik Suç Daimi Formu ve DSÖ-Uluslararası Tıbbi Ürün Sahteciliğine Karşı Görev Gücü (Impact) işbirliği ile internet üzerinden halka yasal olmayan ilaç satışını hedef alan PANGEA adlı operasyonlara ülkemizde kurumumuz koordinasyonunda Emniyet ile katılmaktadır" dedi.

Bu operasyonlarda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığından (TİB) alınan şifrelerle online sahte/kaçak ilaç satışı yapan bin internet sitesinin kapatıldığına ve verinin İnterpol'e iletildiğine işaret eden Akbulat, şöyle devam etti:

"Sadece 2012 yılı verilerine bakıldığında Legitscript, Visa, Mastercard ve PayPal gibi firmalar tarafından desteklenen operasyonda 18 binden fazla yasadışı eczane satışı yapan web sitesi tanımlanmış ve kapatılmıştır. Dolandırıcı internet eczanelerine ödeme işlemleri durdurulmuş ve çok sayıda virüslü e-mail ve network mesajı yok edilmiştir

Sahte kanser ilaçlarını piyasaya süren suç örgütüne yönelik 1 Ağustos 2013'te Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Güvenlik Şube Müdürlüğünce teknik ve fiziki takip destekli projeli çalışma başlatılmış; soruşturma kapsamında İ.H.Ç isimli şahsın liderliğindeki suç örgütünün, yüklü miktarda sahte kanser ilaçları piyasasını tekelinde bulundurduğu ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçların satışını yaptıkları, ayrıca sahte kanser ilaçlarının yurt içi ve yurt dışına da dağıtımını yaptıkları tespit edilmiştir.

Yapılan bu soruşturma ile ülkemizde sahte kanser ilacı imalatının bulunmadığı, son kullanma tarihi geçmiş veya bozulmuş ilaçlara yeni tarihli ilaç kutularının ve prospektüslerinin basımının yapıldığı, sahte kanser ilaçlarının ise ülkemize Mısır, Azerbaycan, Libya, Tunus, Ürdün, Suriye bölgelerinden getirildiği, ağırlıklı olarak Suriye uyruklu şahısların ülkemizde sahte kanser ilacı pazarlaması yaptıkları tespit edilmiştir."

Akbulat, ele geçirilen sahte ürünlerin eczanelerde rahatlıkla bulunabilen ve geri ödeme kapsamında olan ancak ilaçların yüksek satış hacimli ve yüksek fiyatlı olduğunun emniyet raporları ile tespit edildiğini ifade etti.

"ÇALIŞMALAR GİZLİLİKLE DEVAM ETMEKTEDİR"

Sosyal medyadan ilaç satışı yapan sitelerin, kurum tarafından takip edildiğini vurgulayan Akbulat, şu açıklamada bulundu:

"Daha önce söz konusu bir siteye işlem yapılmıştır. Ordu Emniyet Müdürlüğü (Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ) ekipleri tarafından kaçak ilaçların satışının yapıldığı ve Ordu ilinde faaliyet gösteren şüphelilere ait iş yeri ve ikametlerinde yapılan aramalar neticesinde, suç konusu teşkil eden ve kaçak olduğu değerlendirilen 26 farklı marka halinde toplam 732 adet hap, 15 adet PTT kargo gönderi makbuzu ve 32 adet Yurtiçi Kargo ambar tesellüm fişi ele geçirildiği suçla ilgili 3 şüpheli şahsın yakalandığı ve 2 şahsın ise firari olduğu, konunun adli makamlara intikal ettirildiği ve soruşturmanın devam ettiği daire başkanlığımıza bildirilmiştir.

Gündeme gelen facebook profillerinden biri, daha önce Kurumumuzca tespit edilmiş ve işleme alınmıştır. Gerçek şahıs ve adreslerin bir kısmına ulaşılmış ve çalışmalar gizlilikle devam etmektedir. Diğer facebook profili için de çalışma başlatılmıştır. İnternet üzerinden satışı yapılan bu ilaçların, Sosyal Güvenlik Kurumuna satışı yapıldıktan sonra yurt dışı alıcılara gönderildiği şeklinde genel olarak tespitimiz mevcuttur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanser hastalarına büyük tuzak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN