Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyin tümörünü 'akıllı' ilaç yok edecek

Giriş Tarihi: 15.9.2014

Bu yıl İstanbul'un ev sahipliğinde gerçekleştirilen 11'inci Asya Nöroonkoloji Kongresi'nde konuşan Profesör Charles Stiles açıkladı: Tümörle doğrudan savaşabilen ilaç yarattık

Asya Nöroonkoloji Derneği tarafından 11 yıldır dünyanın farklı ülkelerinde gerçekleştirilen "ASNO 2014- 11.Uluslararası Asya Nöroonkoloji Kongresi"ne İstanbul ev sahipliği yaptı. Beyin tümörleri konusunda uzman Türk ve yabancı bilim insanları yeni tümöre açtıkları savaşı anlattı.

TÜRK PROFESÖR YARDIM ETTİ

Kongreye katılan Harvard Üniversitesi Genetik ve Molekülerbiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Charles Stiles "Cerrahi olarak çıkarılması mümkün olmayan tümörlerin ilaçla tedavisi üzerinde çalışıyorum. Cerrahların ulaşmadığı tümörleri akıllı ilaçla yok etmeye çalışıyoruz. Tümörle mücadelede bir akıllı ilacı keşfini yapmaktan mutluyum. Bu konuda bana Türk bilim insanı Prof. Dr. Türker Kılıç'ın da yardım etmesinden çok memnunum. Birlikte tümörle savaşan bir ilaç yarattık. Önümüzdeki yıllarda beyin tümörleri ile mücedele eden onları yok eden daha çok akıllı ilaç piyasada olacak. Bu kapsamda Türk öğrencilerin çalıştığım laboratuvardaki çalışmalara katılmasını istiyorum. İhtiyacımız olan dünyadaki büyük şehirlerle ortak çalışmalar yapmak. Tümör bankaları kurmak. İstanbul'da da böyle bir tümör bankası kurulmalı" dedi. ASNO 2014 Onursal Başkanı Prof. Dr. Kaya Aksoy da "Türkiye beyin tümörleri tedavisinde dünyadaki teknolojik donanımın tümüne sahip. Akıllı cerrahi ile beyin tümörlerini yok etmek için çalışıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyin tümörünü 'akıllı' ilaç yok edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN