Sağlık Bakanlığı'ndan SGK primi açıklaması

Sağlık Bakanlığı'nca, kamu hastanelerinde uygulanan ücret tarifesiyle ilgili iddialar üzerine, ülkede tüm vatandaşların zorunlu olarak SGK kapsamı altında olduğu belirtilerek, işverenlerin çalışanlarının, işyeri olanların kendi SGK primlerini yatırmaları gerektiği, maddi durumu elvermeyenlerin primlerinin ise devlet tarafından karşılandığı anımsatıldı.

Giriş Tarihi: 17.9.2014 13:51

Sağlık Bakanlığı, bugün medyada yer alan bir haber üzerine, Bakanlık tarafından hazırlanan Kamu Hizmetleri Satış Tarifesi ile SGK'sı olmayan vatandaşların kamu hastanelerinde mağdur edilebileceği algısı oluşmaması için yazılı açıklama yaptı.

Ülkede 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince tüm vatandaşların zorunlu olarak SGK kapsamı altında olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İşverenler çalışanlarının, SGK primlerini yaptırmak zorunda olduğu gibi kendi adına çalışanların da SGK primlerini kendilerinin yatırmaları gerekmektedir. Maddi durumu elvermeyen vatandaşlarımızın ise SGK primleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Bunların haricinde istisnai olarak SGK kapsamı dışındaki vatandaşlarımız ise gerekli mercilere başvurması halinde işlemleri tamamlanarak devletin sağlık yönünden koruması altına girmektedirler."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık Bakanlığı'ndan SGK primi açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN