Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dilinin altından 2 santimetre taş çıktı

Mersin'in Tarsus ilçesinde dilindeki rahatsızlık nedeniyle özel bir hastaneye başvuran kişinin dilinin altından 2 santimetre büyüklüğünde taş çıktı.

Giriş Tarihi: 18.9.2014 17:53

Hastaneden yapılan yazılı açıklamaya göre, ilçede ikamet eden 55 yaşındaki Nursel Kara, yaklaşık 1 yıldır dilinin altında hissettiği sertlik nedeniyle hastaneye başvurdu.

Muayene edilen ve çeşitli tetkiklerden geçirilen Kara'nın, dil altında sağ tükürük bezi kanalı ağız kısmında 2 santimetre büyüklüğünde taş olduğu belirlendi. Kara, geçirdiği operasyonla dilinin altındaki taş çıkarılarak sağlığına kavuştu.

Ameliyatı gerçekleştiren doktor Can Özkardeşler, tükürük bezlerinin tükürüğü salgılayarak ağız içinin ıslak kalmasına yardımcı olduğunu, bazı durumlarda tükürük bezi içerisindeki kalsiyum açısından zengin ince yapıda tırtıllı taşlar oluştuğunu ifade etti.

Az su içme, yetersiz beslenme, tansiyon ve psikiyatri ilaçlarının taşların oluşumunu kolaylaştıran faktörler olduğunu bildiren Özkardeşler, şunları kaydetti:

"Hastaların şikayetleri ortak ve tipiktir bu da teşhisi kolaylaştırır. Yemek yerken tükürük salgısı arttığı için bez şişer ve ağrıya sebep olur. Taş, kanalı tıkadığı için de tükürük geri teper ve bezi şişirir. Bunun tedavisinde cerrahi operasyon uygulanır. Bu taşın oluşmaması içi sigaradan kaçınmalı, sağlıklı beslenmeli, sıvı kaybını engellemek için günde 1-2 litre su içilmelidir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dilinin altından 2 santimetre taş çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN