Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hizmet vermeye başladı

Giriş Tarihi: 2.4.2015 10:06
Ulusal Kemik İliği Bankası hizmet vermeye başladı

ve Genel Başkanı Lütfi Akar, ortak basın toplantısında Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) ile ilgili son gelişmeleri paylaştı.

ile çok önemli projelere imza attıklarını, gelecek haftalarda da plazma ile ilgili ihale süreçlerini kamuoyuna deklare edeceklerini belirten Müezzinoğlu, 400-500 binli rakamları bularak, dünyadaki donör sayısına Türkiye'deki sayıyı da anlamlı şekilde katabilmeyi amaçladıklarını ifade ederek, "İnanıyorum ki altyapı sağlıklı kuruldu. Bundan sonraki süreç, özellikle hayata tutunmak için umut bekleyenlere yeni umut kapıları aralayacaktır" diye konuştu.

Türkiye'de yaklaşık kemik iliği nakli bekleyen 550 çocuk, 350 civarında yetişkin olduğunu bildiren Müezzinoğlu, "Türkiye, dinamiklerini daha ileriye taşıdığında, bölge ülkelerinden de ülkemizin bu anlamda altyapısından yararlanmak isteyenler olacaktır. Çünkü Türkiye Avrupa'da kemik iliği naklinde 5'inci durumda. Altyapımızı güçlendirdikçe, sıralamanın değişmesini arzu ediyoruz. Bu birlikteliğin, her geçen gün güçlenerek devam etmesini temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.


"38 BİN KÖK HÜCRE DONASYONUNU GERÇEKLEŞTİRDİK"

Türk Kızılayı Genel Başkanı Lütfi Akar da Kızılay'ın bu projedeki görevinin gönüllü kök hücre bağışçısı kazanımından ibaret olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Biz, gönüllü bir kuruluşuz ve bağışlar da gönüllükle yapılacaktır. Bugünde kadar 38 bin kök hücre donasyonunu gerçekleştirdik. Kan hizmetlerinde olduğu gibi buradaki hedefleri de yerine getireceğiz. Yıl itibarıyla 70'er bin donasyon yapmak suretiyle 250 bin seviyesine ulaştığımızda önemli bir hedefi gerçekleştirmiş olacağız."


"844 HASTA KEMİK İLİĞİ NAKLİ OLMAYI BEKLİYOR"

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Şencan da TÜRKÖK Projesi hakkında bilgi verdi.

Şencan, ilgili merkezlerde 2002'de 443 olan kemik iliği nakil sayısının, 2014 sonu itibarıyla 3 bin 327'ye; 2004'te 113 olan yatak sayısının ise 2014 sonunda 630'a ulaştığını bildirdi. Şencan, 2014 sonu itibarıyla 527'si çocuk 844 hastanın kemik iliği nakli olmayı beklediğini söyledi.

Türkiye'de, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine bağlı olarak kemik iliği bankacılığının yürütüldüğünü anlatan Şencan, "Bu bankalar, büyük gayret ve çabalarına rağmen ancak 40 bin gönüllü verici sayısına ulaşabilmişlerdir" dedi.


"13 BİN 500 SONUÇ VERİ TABANINA AKTARILDI"

Kemik İliği Bankası kurulması için ilk adımın donör kazanımı olduğunu, bunun da Türk Kızılayı işbirliğinde sağlanmaya çalışıldığını anlatan Şencan, TÜRKÖK Projesi kapsamında 7 Kasım 2013'te Sağlık Bakanlığı ile Türk Kızılayı arasında işbirliği protokolü imzalandığını, Ağustos 2014'te ilk donörlerden kan alındığını, yılsonu itibarıyla 70 bin bağışçıya ulaşmanın planladığını söyledi.

Müezzinoğlu ve Akar, İstanbul Adliyesi'ndeki savcı Mehmet Selim Kiraz'ın yaşamını yitirdiği terör saldırısını kınayarak, Kiraz'a Allah'tan rahmet dilediler. Müezzinoğlu, "Bu tür hadiseleriyle karşı karşıya gelmemeyi temenni ediyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulusal Kemik İliği Bankası hizmet vermeye başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN