Tüp Bebek ile Normal Gebelik Arasında Fark Var mıdır?

Giriş Tarihi: 8.12.2015 11:59 Güncelleme Tarihi: 8.12.2015 12:45
Tüp Bebek ile Normal Gebelik Arasında Fark Var mıdır?
Tüp Bebek İle Normal Gebelik Arasında Fark Var mıdır?

Tüp bebek tedavi uygulamaları genel olarak, kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin laboratuvar şartları altında bir araya getirilerek döllenmesini sağlayan, yardımcı üreme yöntemidir. Normal yollardan çocuk sahibi olmayı engelleyen birçok faktörü ekarte ederek, kişinin sorununa yönelik çeşitli tedavi metotları içerir. Tedavi ilk olarak, cerrahi müdahale ya da enfeksiyon nedeni ile üreme sisteminin yaşadığı kalıcı hasarların giderilmesi özellikle kadınların hamile kalmasını engelleyen sorunların tedavisi amacı ile uygulanmış, daha sonra kısırlık olgusunun neden olduğu komplike faktörlerin tedavisinde kullanılmaya başlamıştır.

Hangi durumlarda tüp bebek tedavi yöntemlerine başvurulabilir?

• Her iki fallop tüpünün tıkalı olması

• Yumurtlama bozuklukları

• Hormon dengesizliğine bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar

• Endometriozis ( çikolata kisti )

• Over kist ( yumurtalık kisti )

• Sperm kalitesinin yetersiz olması

• İmmünolojik sorunlar

• Servikal faktörler

• Menide hiç sperm bulunamama ( azospermi )

• Ameliyatla tüplerin alınması

• Yumurtayı dölleyebilecek kabiliyete sahip olmayan sperm durumunda

• İleri yaş nedeni ile kadınlara mikroenjeksiyon yöntemi ile tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir.

Tüp bebek tedavi yönteminin aşamaları

Yumurta gelişimi


Bu aşama yumurta gelişimini destekleyen bazı ilaçların kullanımıyla 12-16 gün sürmektedir. Yumurta çatlatma iğnesinden 32-36 saat sonra yumurta toplama işlemine geçilir.

Yumurta toplama

Sedasyon anestezi altında transvajinal ultrasonografi aracılığı ile anne adayının folikülleri içindeki sıvı toplanır. Sıvı içerisinde yumurtanın olup olmadığı kontrol edilerek, mevcut yumurtalar elde edilir. İşlem yaklaşık 20-30 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Uygulamadan sonra anne adayı 1-2 saat izlendikten sonra evine gidebilir.

Döllenme işlemi

Anne adayından toplanan MII oosit adı verilen olgun yumurtalar tespit edildikten sonra, baba adayından alınan spermler ile laboratuvar şartları altında bir araya getirilerek, döllenmeye maruz bırakılır. Embriyonun oluşmasından sonra transfer gününe kadar özel kültür ortamında izlenir. Gelişimini tamamlayan iyi kalitedeki tek bir embriyonun seçilmesi ile anne adayının rahmine transfer edilir.

Embriyo transferi

Embriyo transferi anesteziye gerek duyulmayan ağrısız bir işlemdir. Transfer öncesi anne adayının rahim ağzı özel sıvılarla temizlendikten sonra abdominal ultrason aracılığıyla ince bir kateter ile embriyo rahme yerleştirilir. Hasta uygulamadan 1-2 saat sonra evine gidebilir.

Bekleme süreci

Transfer işleminden iki hafta sonra yapılan gebelik testi ile tedavinin sonuçları öğrenebilmektedir.

Tüp bebek ve normal gebelik arasında herhangi bir fark yoktur


Tüp bebek tedavi süreci bazı sorunlar nedeni ile hamilelik elde edemeyen çiftlere uygulanan yardımcı bir yöntemdir. Yalnızca embriyonun vücut dışı bir ortamda oluşması ile anne adayının rahmine transfer edilmesi şeklinde gebelik elde edilmektedir. Gebeliğin elde edilmesinin ardından tüm süreç, normal gebeliklerde olduğu gibi ilerlemektedir. Çiftlerin doğal yollardan gebelik elde edebilmesi için, üreme sistemlerinde herhangi bir aksamanın olmaması gerekir. Kısacası;

Anne adayında olması gerekenler:


• Yumurtlama fonksiyonlarının düzenli olması

• Anne adayının fallop tüplerinin açık olması

• Embriyonun gelişimini sürdürebileceği uygun rahim ve şartlarının olması gerekir.

Baba adayında olması gerekenler:

• Spermin yumurtayı dölleyebilecek kabiliyete sahip olması gerekir. ( Yeterli sayıda, hareketlilikte ve kalite )

Tüp bebek ile dünyaya gelmiş bebeklerin normal doğan bebeklerden farkı var mı?

Tüp bebek tedavi sürecinde yumurtalıların uyarılması için kullanılan ilaçlar ve yapılan işlemler, yalnızca yumurta ile sperm hücresinin döllenmesini ve kaliteli embriyonun elde edilmesini sağlayan uygulamalardır. Diğer işlemler ise elde edilen kaliteli embriyonu anne adayını rahmine transfer edilmesi ile gebeliğin oluşumunu sağlamaktadır. Bunun haricinde meydana gelen gebelik ile normal gebelik arasında herhangi bir fark bulunmadığı gibi, dünyaya gelen bebekler arasında da hiçbir fark yoktur.

Kaynak: http://latifkupelioglu.com/tup-bebek-ile-normal-gebelik-arasinda-fark-var-midirBUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüp Bebek ile Normal Gebelik Arasında Fark Var mıdır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN