yapanlar yı güvenle tüketebilir!

Giriş Tarihi: 20.12.2015 12:31
Diyet yapanlar makarnayı güvenle tüketebilir!

5. Dünya Konferansı sonrasında kabul edilen mutabakat bildirgesinde, makarnanın lı karbonhidrat bileşenlerine sahip olduğu ve içinde güvenle tüketilebileceği kaydedildi.

içinde güvenle tüketilebilir

Fransa, Yunanistan, İtalya ve ABD'nin de aralarında bulunduğu ülkelerin katılımıyla düzenlenen 5. Dünya Konferansı sonrasında kabul edilen mutabakat bildirgesinde, makarnanın lı karbonhidrat bileşenlerine sahip olduğu ve diyet içinde güvenle tüketilebileceği bildirildi.

Makarna Sanayicileri Derneği'nin (AIDEPI) de üyesi olduğu Uluslararası Makarna Organizasyonu'nun (IPO) ev sahipliğinde, İtalya'nın Milano şehrinde düzenlenen "5. Dünya Makarna Konferansı"nda, makarnanın insan sağlığındaki ve sağlıklı diyet uygulamalarındaki yeri ele alındı.

Konferansta Türkiye'yi, Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bürokratları Cihan Soyalp ve Necat Börekçi temsil etti.

"Makarnanın kalorisi ayarlanabilir"

TMSD Yönetim Kurulu Başkanı Külahçıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bildirgede tüm beslenme unsurlarını barındıran dengeli diyetin, tek tip besin türünü içeren diyetten daha önemli olduğunun vurgulandığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bildirgede, makarnanın sağlıklı karbonhidrat bileşenlerine sahip olduğu ve birçok diyet içinde güvenle tüketilebileceği sonucuna ulaşılarak, imza altına alındı. Bildirgede, makarnanın doğru bir karbonhidrat ürünü olarak diyetlerde yer alması gerektiği vurgulandı. Sağlıklı diyetin, mutlaka karbonhidrat, yağ ve protein içermesi gerektiğinin altı çizildi. Pek çok klinik çalışmanın da ortaya koyduğu, obezite nedeninin karbonhidratlar değil, gereğinden fazla alınan kaloriler olduğu doğrulandı."

Külahçıoğlu, obezite ve diyabetin dünyada yaygınlık gösterdiği dönemde, bildirgede "makarna yemekleri ve diğer kan şekeri seviyesi açısından düşük gıdaların, özellikle çok kilolu insanlarda kan şekerini ve kiloyu kontrol etmeye yardımcı olabildiğinin" ifade edildiğine dikkati çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyet yapanlar makarnayı güvenle tüketebilir!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN