Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''Berberlerdeki havlular tek kullanımlık olmalı''

Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Günseli Şefika Pancar, berberlerdeki havluların tek kullanımlık olması ve tıraşta kullanılan malzemelerin sterilize edilmesinin açısından gerekli olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 15.1.2016 14:12 Güncelleme Tarihi: 15.1.2016 15:28
''Berberlerdeki havlular tek kullanımlık olmalı''
Her insanın cilt tipi ve yağlanma oranı sorunlarının farklı olduğunu belirten Samsun Medical Park Tıp Merkezi Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Günseli Şefika Pancar, "Cilt tipi ve yapısına göre uygulanan yöntemler ve kullanılan malzemeler farklılık arz eder. Aksi takdirde deri buna daha fazla tepki vererek yeni sorunlarla karşımıza çıkar. Deri tipine, cildin özelliklerine, farklılıklarına ve sorunlarına karar verecek olanlar ise hekimlerdir, kuaförler değil. Maske de deriye ekstra uygulanan bir yabancı maddedir. Tahriş, kızarıklık, alerjik sorunlardan tutun da aknelerde artış, lekelerde belirginleşme, yeni leke oluşumları, ciltte sarkmalar ve erken yaşlanma da yanlış kullanılan ürünler sonucunda olabilmektedir. Bu nedenle bu tür işlemlerin ve tavsiyelerin dermatologlar tarafından önerilmesi gerekir. Örneğin bir dermatolog saç kesemez gibi dedi.

"KULAK KILLARINI YAKMAYIN"

Berberlerin erkeklerin yüzündeki kısa sakalları ve kulak kıllarını yok etmek için yakmalarının yanlış olduğunu ifade eden Pancar, "Yüz derisi, kulak derisi en sık bu duruma maruz kalan yerlerdir. En önemlisi ise bu bölgelerin vücuttaki en hassas bölgelerden birkaçını oluşturmasıdır. Yakma sonrasında oluşabilecek hasarlar sadece deriyi ilgilendirmeyebilir. Özellikle burun kılları ve kulak kılları vücudun dış ortamdan gelen tehditlere karşı savunma mekanizmasını oluşturur. Burada oluşabilecek dengesizlikler kişinin bağışıklık sistemini kötü yönde etkiler. Deride ise lekelenme, enfeksiyona yatkınlık, fazla doku oluşumu, yanık oluşumu gibi birçok sorunlarla karşılaşılabilir. Biz bu anlamda özellikle sakal batıklarından kurtulmada doktor kontrolünde lazer epilasyon yöntemini iyi bir seçim olarak kullanıyoruz diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
''Berberlerdeki havlular tek kullanımlık olmalı''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN