Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burun ameliyatı neden yapılır?

neden yapılır?Burun estetiği ameliyatı ile burun küçültme, burun büyütme, burun ucu kaldırma, burundaki kemik alınması v.b. işlemler yapılmaktadır.

Giriş Tarihi: 19.1.2016 17:45 Güncelleme Tarihi: 19.1.2016 17:49
Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı, burnun yeniden biçimlendirilmesi işlemidir.
Burun estetiği ameliyatı ile burun küçültme, burun büyütme, burun ucu kaldırma, burundaki kemik alınması v.b. işlemler yapılmaktadır.

Kullanılacak anestezi genel anestezidir ve burun estetiği ameliyat süresi, anestezi ve uyandırılma süresi dahil 1-2 saat arasında değişmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası, hastalar genellikle aynı gün içinde evlerine gönderilebilmektedir.Burun
estetiği ameliyatı sonrası hastalar birkaç gün sonra ayağa kalkıp, doktorunun kontrolü ve bilgisi dahilinde işe gidebilmektedirler.

Burun Ameliyatında Doktorla İletişim Neden Çok Önemlidir?

Hastalar ve estetik cerrahlar arası kurulan kontakt ameliyatların başarısı ve seyrinde önemli rol oynamaktadır.
Burun
estetiği ameliyatından beklentilerin burun estetiği cerraha anlatılması sonrası muayenenizin yapılması ve size bilgi verilmesi sonrası ameliyatla ilgili karar vermenize bağlı olarak planlama süreci başlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da derisi kalın olan burunlarda yapılacak burun estetiği ameliyatın kendini göstermesinin zorluğudur.

Burun estetiği neden yapılır?

Estetik Burun Ameliyatı Öncesi:

Burun estetiği ameliyatları için kullanılacak anestezi genel anestezidir. Ancak lokal anestezi ile de yapılan burun estetiği ameliyatı genellikle estetik cerrahlar bu tip ameliyatları genel anestezi altında yapmayı tercih ederler. Tamamıyla estetik amaçlı yapılan bu ameliyatı çoğu sigorta poliçesi ödemesini yapmaz. İstisnası ise solunum problemi yada yaralanma sonrası bozulan burun şeklinin düzeltilmesidir ki, bu durumda sigorta şirketiyle hasta görüşerek durumunu bildirebilir. Daha önceden geçirilen ameliyatlar, herhangi bir nedenle kullanılan ilaçlar, alerji veya solunum güçlüğü ve tütün (sigara, v.b.) kullanımı mutlaka estetik ameliyatı yapacak cerraha hasta tarafından iletilmelidir. Her türlü beklenti ve endişe mutlaka ameliyat öncesi belirtilmelidir. Doktorunuz belirli ilaçları ve tütün kullanımını ameliyattan önce kullanımının kesilmesini önerebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı:

Ameliyat süresi, anestezi ve uyandırılma süresi dahil 1-2 saat arasıdır. Ameliyat esnasında burun deliklerinin içinden yapılan kesilerle ameliyata başlanır; burun sırtı, burun ucu ve varsa içi ile ilgili problemler düzeltildikten sonra burun deliklerine tampon konur ve burun sırtına alçı atel konarak, ameliyat sona erdirilir. Göz kapaklarında şişlik ve morluğu minimuma indirmek için ilk gün göz kapakları flaster ile kapatılır. Doktor kontrolünde hasta ameliyat sonrası aynı gün içinde eve gönderilebilir.
Burun estetiği ameliyatından sonra yüzde şişme, burun ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, halsizlik hissedebilirsiniz. Doktorunuzun vereceği ilaçlarla bu etkiler minimuma indirgenebilir. Hastaların yapılarına göre gözler etrafında morluk ve şişlik nadiren de olsa olabilir. İlk birkaç gün zaruri ihtiyaçlar dışında sırta birkaç yastık konularak yatılması önerilir. Tampon olduğu için nefes almada zorluk hissedilir ki, ağız nefes alınmalıdır. Hapşırma için ağız açık derin nefes alınarak, bu histen kurtulunabilir. Burundan tamponlar çekilse de 2-4 ay kadar zaman zaman nefes alma problemi yaşanabilir.

Burun Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar:

Ameliyat ne kadar deneyimli bir cerrah tarafından yapılırsa, komplikasyon (risk) oranı o derece azalacaktır. Ancak yine de bu risk yok denemez çünkü her cerrahi operasyonun belli bir risk oranı vardır. Bu riskler enfeksiyon (iltihab), burun kanaması, anesteziyle ilgili riskler, burun sırtında çok ince damarlanmalar olarak sayılabilir. Burun deliklerini küçültmek için işlem yapılmadıkça herhangi bir görünen iz söz konusudur. Zira ameliyat burun içinden yapılmaktadır. Açık burun ameliyatlarında da burnun alt kısmında iz olur ki, estetik cerrahların kullandığı teknikler genellikle kapalı burun ameliyatı tekniği olduğundan bu ize ameliyatlarımızda rastlanmamaktadır.

burun estetiği ameliyatı sonrası risk her zaman vardır, yani en ehil ellerde dahi on hastadan birinde ikinci bir ameliyat riski vardır. İkinci ameliyat her zaman ilk ameliyattan daha basit bir işlemdir.

Burun Ameliyatı Sonrası Estetik Cerrahların Önerileri

Hastalar doktorlarının izniyle birkaç gün sonra ayağa kalkıp, işe gidebilirler. Göz kapakları ameliyatın ertesi gün açılır. Tamponlar 1-3 gün sonra deviayon olup olmamasına göre çıkarılabilir. Alçının değiştirilmesi ise, 5-7 günlerde yapılmalıdır. Dikişlerin özel durumlar dışında alınması gerekmez, eriyen dikişlerdir. Ameliyattan sonra sümkürmek ve burun silinmesi bir iki hafta burun temizlemek için kullanılmamalıdır. Alçı 10-12.günlerde açılır. Bundan sonra cerrahınız tarif edeceği masajı zamanında uygulayınız. İki ay süreyle burun korunmalıdır. Gözlük kullanılmamalı, buruna darbe alınmamalı, burun üstü yatılmamalı, güneşte gezmekten kaçınılmalıdır. 2-3 hafta kadar zorlu hareketlerden (/koşma, yüzme, seks, kan basıncını artıran hareketler, v.b.) kaçınılmalıdır. Özellikle yurt dışından gelen hastalar Türkiye'yi seçtiklerini, en iyi burun estetiği ameliyatı cerrahları nın ülkemizde olduğunu sağlık ve estetik açısından Türkiye'nin çok avantajlı olduğunu söylemektedirler.

Estetik cerrahlar hastalarını ilk bir ay içinde daha sık, daha uygun ayda bir olmak üzere kontrollere çağrılır. Şişliklerin %70-90'ı ilk bir ay içinde, kalanları ise 6-12 ay içinde geçer. Genellikle burnun ucu yanları şişlikleri en son inen yerlerdir. Risklerin oluşması sizin cerrahınızın tavsiyelerine uymanıza bağlıdır. Bazen burundan zaman zaman bir veya iki damla kan gelebilir, zamanla geçer. Aklınıza takılan soruları öncelikle cerrahınıza sormalısınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burun ameliyatı neden yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN