Hamilelikte ağrı kesici kullanımı sakıncalı mı?

Giriş Tarihi: 20.1.2016 10:28 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 10:29

Hamilelikte ağrı kesici kullanılır mı?Hamilelik sırasında kadınlar baş ağrısı, diş ağrısı, kas ağrısı gibi çeşitli ağrılarla karşı karşıya kalabilirler.

Tüm kadınların bildiği gibi, bir çok ilacın hamilelik sırasında alınması yasaktır. Bu kural birçok ağrı kesici ilaçlar için de geçerlidir. Öncelikle ağrı ile mücadelede doğal araçlar kullanmak gerekir. Örneğin, diş ağrısı sırasında ağrıyan dişin üzerine veya bozuk dişin üzerine karanfil, 1 parça sarımsak, 1 parça propolis, diş macunu koymak yardımcı olabilir. Ayrıca her 2 saatte bir tuzlu su ile gargara iltihabı ve ağrıyı önemli ölçüde azaltır (2-3 çay kaşığı tuz + 200-250 gr ılık su).

Hamilelikte ağrı kesici kullanımı sakıncalı mı?

Genel ağrıların sebebi gerginlik olunca, kadınlar biraz yatmalı ve rahatlamalıdırlar. Birçok durumda baş ağrıların sebebi damarların kasılması olabilir. Bu durumda bazı zararsız ve gebelik sırasında yaygın kullanılan spazm çözücü ilaçlar alınabilir.

Fakat bazı durumlarda ağrılar dayanılmaz oluyor ve bu gibi yöntemlerle onları gidermek mümkün olmuyor. Bu durumda jinekologların çoğunluğu birtakım ağrı kesicileri tavsiye ediyorlar. Hamilelik sırasında kullanılmaya uygun olan bazı ilaçlar çeşitli ağrılar (baş, diş, kulak gibi) sırasında çok hızlı ve etkili bir şekilde etkiliyor, ateşi düşürüyor ve iltihaba karşı savaşıyorlar.


Bilimsel araştırmalara göre, hamilelik sırasında kullanıma uygun bazı ağrı kesicileri az dozlarda ve kısa süre içinde aldığınızda ceninin gelişimini olumsuz etkilemez. Dolayısıyla Dünya Sağlık Örgütü uzmanları bu ağrı kesicileri hamile kadınlar için en güvenli ilaçlar olarak kabul ediyorlar. Karaciğer etkinliğinde ciddi bozulmalar yaşayan kadınlar için bu tür ilaçların yan etkilerine karşı dikkat etmek gerekir.

Söz konusu bu ağrı kesiciler hamilelik sırasında sadece istisnai durumlarda doktorun tavsiyesi ile kullanılabilirler. Çünkü bazı ilaçlar uzun süre kullanıldığında ceninin gelişimini olumsuz etkiliyorlar. Ayrıca birtakım ilaçlar kanda hemoglobin seviyesini düşürür. Hamile kadınlar kas, bel ağrıları, çıkıklar gibi ağrılarla karşılaşabilirler.

Herkesin bildiği gibi, bu tür ağrılar sırasında ağrı kesici merhem ve kremler iyi yardımcı olur. Fakat hamilelik sırasında bu tür merhemlerin birçok bölümü kullanılmaz. Bu durumda sadece istisnai durumlarda ve sadece doktora danıştıktan sonra bazı merhemler kullanılabilir. Hamilelik sırasında bazı ilaçlar ilaç sadece doktora danıştıktan sonra ve gebeliğin 12. haftasına kadar dikkatli bir şekilde kullanılabilirler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelikte ağrı kesici kullanımı sakıncalı mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN