Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağız ve nasıl yapılır?

Genel nasıl yapılmalıdır? nda esas olan fırçalama işlemidir. Bunun için de önce doğru diş fırçasını seçmeliyiz. En uygun fırça orta sertlikte ve fırça başı küçük olanıdır. Fırça başı küçük olursa arka dişlere daha kolay ulaşırız, bulantı refleksini azaltmış oluruz.

Giriş Tarihi: 26.1.2016 11:02
Diş macunu seçerken de flüorür içerikli olanını tercih etmeliyiz.Her seferinde farklı bir marka almalıyız.Böylelikle içindeki aşındırıcılar şekil ve boyut olarak her seferinde değişir ve aynı yönde bir aşınma oluşturmaz..Bu da dişlerimizin zarar görmesini engeller.

Genel ağız bakımı nasıl yapılmalıdır ?


Diş macunu dışında piyasada diş pastaları da bulunmaktadır. Bunların aşındırıcıları çok büyük olduğu için günlük kullanımda tavsiye edilmez. Ayda bir iki kez kullanılabilir. Ayrıca karbonatta halk arasında tercih edilebilir. Karbonatta da aşındırıcılar büyüktür ve diş minesini çizebilir. Bu sebepten günlük kullanımda tercih edilmez.

Dişler nasıl fırçalanmalı?

Diş fırçası ıslatılmadan mercimek büyüklüğünde macun sıkılır.45 derecelik açıyla dişetinden dişe doğru dairesel hareketler yaparak dişler ön yüzlerinden fırçalanmaya başlanır. Ön dişlerden arka dişlere doğru bütün dişler fırçalanır. Aynı şekilde dişlerin arka yüzleri de fırçalanır. Ön dişlerin arka yüzleri fırça dikine tutularak temizlenir.Son olarak da dişlerin çiğneyici yüzleri de ileri geri hareketlerle temizlenir.

Fırçalama işlemini etkin bir şekilde yapabilmemiz için fırça kıllarının sert olması gerekir. Bunun için de fırçayı ıslatmadan kullanmalıyız. Ağızdaki tükürük miktarı macunun köpürmesi için yeterlidir. Macunu da fırçaya boydan boya sıkmamalıyız. En fazla nohut büyüklüğünde olması kâfidir. Fazla macun kullanılması ağızdaki ferahlığı arttıracağından dişler tam olarak temizlenmeden fırçalama işlemini bitirmemize neden olur. Bu da etkin bir temizleme sağlamamızı engeller. Fırçalama işlemi kesinlikle sağdan sola yatay yönde olmamalı. Yatay fırçalama diş minesini aşındırır, hassasiyeti arttırır, dişlerde renk değişikliği yapar, dişetlerinin çekilmesine sebep olur. İlerlemiş vakalarda kama şeklindeki defektler oluşur. Bunu deniz dalgalarının zamanla kayayı aşındırmasına benzetebiliriz. Yani diş fırçasını yanlış kullanırsak vücudumuzun en sert dokusu olan dişin minesini zaman içinde aşındırabiliriz.

Fırçalama işleminden sonra diş fırçasının ulaşamadığı ara yüzler diş ipleriyle tek tek temizlenir. Diş ipi kullanırken ip dişle teması kesilmeden "C " çizerek dişetiyle diş arasına yerleştirilir. Bu işlem sırasında diş etlerine zarar vermemek için özen gösterilmelidir.

nın son aşaması da dilin fırçalanmasıdır. Son araştırmalar ağız kokusuna sebep olan bakterilerin dilde bulunduğunu tespit etmiştir. Bunun için de dilin fırçalanması şarttır. Dilimizi diş fırçamızla temizleyebileceğimiz gibi özel dil fırçalarıyla da temizleyebiliriz. Fırçayı dilin arka kısmından öne doğru bastırmadan süpürme hareketi yaparak temizlemeliyiz. Dilimizi kanatmadan, incitmeden nazikçe temizlemeliyiz.

Ağız ve nda kullanabileceğimiz başka ekipmanlar da vardır. Bunlar; elektrikli diş fırçaları ve diş ipleri, ara yüz fırçaları, ağız duşları, ağız gargaraları ve spreyleridir.

Diğer bir husus da diş fırçasını ne zaman değiştirmemiz gerektiğidir. Ortalama 3 ay sonra diş fırçası yıpranmış ve bakteri barındırmaya başlamış hale gelir.3–6 ay arasında diş fırçamızı yenilemeliyiz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağız ve diş bakımı nasıl yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN