Türkiye'nin en iyi haber sitesi

belirtileri ve tedavisi

Özel Adatıp Hastanesi Dahiliye Uzmanı Doktor Coşkun Zergeçit, Sakarya'da hastalığının artış oranının dikkat çekici şekilde hissedildiğini söyledi. Zergeçit, hastalığın dengesiz ve hareketsiz yaşam tarzına kaynaklı olarak ortaya çıktığının altını çizdi.

Giriş Tarihi: 14.3.2016 11:55
Diyabet belirtileri ve tedavisi
Diyabetin belirtileri

Dr. Zergeçit konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhisin önemi büyüktür. açlık kan şekeri ölçümü, 3 aylık şeker ortalamasına bakma ve şeker yükleme testi gibi yöntemlerle erken teşhis edilebilir. ''Hastalık çok su içme, çok idrara çıkma, çok yemek yeme, zayıflama ve ayaklarda yanma gibi belirtiler verebilir.'' diye konuştu.

Diyabetin tedavisi

Diyabetin iki tip'i bulunduğunu da belirten Uzmanı Doktor Coşkun Zergeçi, "Diyabetin her yaşta başlayabildiği biliniyor. Belli başlı iki tipi bulunmaktadır.

Tip 1 çocukluk yaşlarında, tip 2 ise erişkin yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Tip 1'de insülin tedavisi uygulanması zorunludur,

Tip 2'de ise öncelikle hap tedavisi uygulanır, yetersiz kalırsa insülin tedavisi uygulanmaktadır.

Diyabet tedavisinin 3 yönü vardır; diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi. Bunlardan birinin aksaması diyabet kontrolünü bozmaktadır. Hastaların diyetlerine çok sıkı uymaları gerekmektedir. Mümkünse bir diyetisyen kontrolünde olmalarını tavsiye ediyorum. Genellikle ihmal edilen bir yön de egzersiz oluyor. En basit uygulanabilen egzersiz olarak açık havada tempolu yürüyüşü tavsiye ediyorum. Bizim yaptığımız gibi yakın doktor takibinde kalmak önemlidir. Diyabet iyi tedavi edilmezse kötü sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Kalp ve damar ı, böbrek ve göz problemleri ortaya çıkabilir. Bu yönlerden de şeker hastalarının titizlikle takip edilmesini önemlidir ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyabet belirtileri ve tedavisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN