Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalitesiz sebebi

Prof. Dr. Anadolu, "Kaliteli , yaşam standartlarını yükseltirken kalitesiz bir uyku ise kişiyi a sürükleyebilir, trafik ve iş kazalarına neden olabilir" dedi.

Giriş Tarihi: 18.3.2016 13:15
Kalitesiz uyku depresyon sebebi

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yücel Anadolu, kaliteli nun yaşam standardını yükselttiğini, olay ve konulara daha rahat odaklanmayı sağladığını, nun ise kişiyi a sürükleyebildiğini bildirdi.

Prof. Dr. Anadolu, Dünya Uyku Tıbbı Derneği tarafından her yıl mart ayının üçüncü cuması kutlanan ve lı uyku konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen "Dünya Uyku Günü" dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Uyku apnesi veya diğer olumsuz durumlara bağlı kalitesiz uykunun, sıklıkla sabah yorgun uyanmak, keyifsizlik ve sinirlilik hali, dikkat dağınıklığı gibi sorunlara yol açtığına dikkati çeken Anadolu, "Kaliteli uyku, kişinin yaşam standartlarını yükseltirken gün boyu kendini dinç hissedebilmesini, olay ve konulara daha rahat odaklanabilmesini sağlarken kalitesiz bir uyku ise kişiyi depresyona sürükleyebilir, trafik ve iş kazalarına neden olabilir" diye konuştu.

''İyi bir uyku için yastık sert ve yüksek olmalı''

Kaliteli bir uyku için sırt üstü yatılmaması gerektiğine işaret eden Anadolu, sırt üstü yatış pozisyonunda hava yolu daralmasıyla solunum probleminin daha fazla ortaya çıktığını, yüzükoyun ya da yan dönerek yatıldığında ise kesintisiz uykunun mümkün olduğunu söyledi.

Anadolu, "İyi uyku için yastık sert ve yüksek olmalı. Mümkünse kuş tüyü olmamalı. Çok yumuşak yastıklarda boyun pozisyonu bozuluyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalitesiz uyku depresyon sebebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN