Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuğunuz uykuda ağzı uyuyorsa

Giriş Tarihi: 7.4.2016 11:51
Çocuğunuz uykuda ağzı açık uyuyorsa dikkat

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Tuncay Kodaş, ağzı uyuyan ve horlayan çocukların mutlaka büyüklüğü ve geniz eti açısından araştırılması gerektiğini söyledi.

Dr. Kodaş, "Bu rahatsızlıklara tanı konup tedavi edilmezse çocuklarda gelişim geriliği ve işitme kayıpları oluşabilir" uyarısında bulundu.

Özel ENTO Kulak Burun Boğaz Cerrahi Tıp Merkezi doktorlarından Op. Dr. Tuncay Kodaş, sık tekrarlanan larının açısından bir risk oluşturduğunu söyledi. Hastaların genellikle, "Bademciklerim ne zaman alınmalı?" şeklinde sorular yönelttiğine çeken Dr. Kodaş, "Bizim için bademcik enfeksiyonun sıklığı ve medikal tedaviye yanıt vermemesi önemlidir. Yılda 5-6 defa bademcik şişmesi olduğu takdirde bademcikleri alıyoruz. Bademciklerin çok büyük olup hava yolunu kapatması, özellikle çocukların uykuda sına ve ağzı uyumasına neden olabiliyor" dedi.

BİR BADEMCİK DİĞERİNE GÖRE BÜYÜKSE

Bademciklerin asimetrik olmasının da araştırılması gereken bir konu olduğunu anlatan Dr. Kodaş, "Bir bademciğin normal olup diğer bademciğin aşırı büyük olması ya da bir bademciğin yapı olarak diğerine göre daha farklı görünümde olması durumunda, tümör şüphesiyle bademcikler alınmalıdır. Tek taraflı bademcik büyümesi olan bir hastam vardı. Şüphelenip bademciklerini aldık. Ameliyat sonrası yapılan tetkiklerde hastanın lenfoma olduğu çıktı" diye konuştu.

SIK YAŞANAN ENFEKSİYONLAR KALP ROMATİZMASINA YOL AÇABİLİR

Bademciklerin alınmaması halinde, sık yaşanan bademcik enfeksiyonlarının ileride kalp ve eklem romatizmasına yol açabileceğini vurgulayan Dr. Kodaş, "Sürekli kullanılan antibiyotikler böbrek ve karaciğere zarar verebilir. Hastayı tüm bunlardan korumak için bademcikler alınmalıdır" dedi. Ağzı açık uyuma ve horlama şikayetiyle gelen çocuklarda öncelikle bademciklerin büyüklüğüne baktıklarını anlatan Dr. Kodaş, "Eğer bademcikleri normal boyutta ise o zaman geniz etini araştırıyoruz. Hastalarda hem bademcik hem de geniz eti büyüklüğü olabiliyor. Bu durumda ikisinin de alınmasını öneriyoruz. Ancak bademcikleri normal boyutlarda olan çocuklarda ağzı açık uyuma ve horlama şikayetleri varsa mutlaka nazal endeskopi yapılarak geniz etinin araştırılması gerekiyor. Geniz eti alınmadığı takdirde yetersiz oksijen alımına bağlı gelişme geriliği, çenede düzensiz gelişim yaşanacaktır. Orta kulakların havalanmasını sağlayan burundur. Hastalarda geniz eti varsa orta kulakta sıvı birikimi oluşumu gelişir. Biz buna seröz otitis diyoruz. Bu hastalık tedavi edilmediği takdirde işitme kaybına yol açar. Horlama ve ağzı açık uyuma rahatsızlıkları bademcik ve geniz etinin araştırılması için en önemli belirtiler arasında yer alır. Eskiden bademcik ameliyatlarını neşter ile yapıyorduk. Şu an teknolojinin gelişmesiyle iki yöntem uygulanıyor. Radyofrekans ve Thermal Welding yöntemiyle yapılıyor. Bu yöntemde daha az ağrı ve kanama olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuğunuz uykuda ağzı açık uyuyorsa dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN