Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuk sahibi olmak isteyenler ve peynir yemeli

Günün en önemli öğünlerinden olan kahvaltıyı, çocuk sahibi olmak isteyenlerin de atlamaması gerekiyor. Uzmanlar, özellikle ve peynir yenmesini öneriyor

Giriş Tarihi: 16.4.2016
Çocuk sahibi olmak isteyenler yumurta ve peynir yemeli
Beslenme uzmanları; vücudumuz için gerekli enerjiyi karşılayan en iyi öğünün kahvaltı olduğunu söylüyor. Kahvaltının faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen kadınların kahvaltıyı atlamaması gerekiyor. Uzmanlar; kahvaltıda yenilecek ve peynirin doğurganlığı artırdığını da söylüyor.
Kahvaltının en önemli amacı; güne sağlıklı başlamak için 8-12 saatlik açlık sonrası vücuda ihtiyacı olan enerjiyi vermektir. Yumurta ve peynir, kahvaltı için doğurganlığı artıran gıdalardır. Güne dengeli bir kahvaltıyla başlamak için protein, lif, vitamin ve mineral açısından zengin ve az yağlı yiyecekleri tercih etmek gerekiyor. Düşük kalori değeri ve zengin besin içeriğiyle tam tahıllar en doğru kahvaltı tercihleridir. Bu da anne olmayı kolaylaştıran beslenme biçimidir.

D VİTAMİNİ DEPOSU
Yapılan bilimsel araştırmalara göre; kahvaltıyı atlamanın bir sonraki öğünde daha fazla yemek yenmesine yol açıyor. Bu da açlık hissini yok etmek için kalorisi yüksek yiyeceklere yönelmeye sebep oluyor. Harvard Üniversitesi'nin 35 yaş üstü kadınlar arasında yaptığı araştırmada, yeterli miktarda süt ve süt ürünleri tüketenlerin canlı doğum oranları daha yüksek bulundu. Yumurta, protein açısından zengindir; D vitamini ve kolin gibi faydalı besinleri içerir. Çoğu kadın yumurta yememeyi ya da kolesterolden sakınmak için sadece beyazını yemeyi tercih etse de bu yanlış bir tutumdur çünkü tüm besin değeri sarısında bulunur. A vitamini üreme için gereklidir. Onun için çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları kahvaltıda yumurta tüketmelidir.
D vitamini; sperm kalitesi ve yumurta kalitesini etkileyen bir faktördür. D vitamini; birim alandaki sperm sayısını, hareketini ve morfolojisini etkilemektedir. Embriyonun rahim duvarına implantasyonu yani yapışması ve yerel olumsuz bağışıklıkla ilgili reaksiyonlar üzerine çok olumlu etkisi vardır. Özellikle , insülin rezistansı olan ve düşük yumurta rezervli kadınlar ile sperm kalitesi ve sayısı düşük olan erkeklerin D vitamini içeren yumurta tüketmesi önemlidir.
Peynirde, yağda çözünen vitaminlerden A-D-E-K vitaminleri bulunur. Peynir; ayrıca protein ve kalsiyum açısından zengindir. İyi bir B12 vitamini ve fosfor kaynağıdır. Bu vitaminler de çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları için önemli besin kaynağıdır.
Kahvaltı yapmayan kişilerin vitamin eksikliği olur. Bu nedenle doğurganlık ihtimali azalır. Bu yüzden çocuk yapmayı düşünenler veya isteyip de bir türlü çocuk sahibi olamayan anne adayları mutlaka her sabah düzenli olarak, ihmal etmeden kahvaltı yapmalılar. Kahvaltı sağlıklı yeme alışkanlıklarını geliştirir ve kilo kontrolü daha kolay yapılabilir. Bu nedenle doğurganlığın artması için sağlıklı ve düzenli bir şekilde kahvaltı yapılmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk sahibi olmak isteyenler yumurta ve peynir yemeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN