İki doğum arasında en az 2 yıl olmalı

Giriş Tarihi: 21.5.2016
İki doğum arasında en az 2 yıl olmalı

Kadın sağlığı konusunda en büyük global konferans olan Women Deliver 2016’nın gündeminde merdiven altı kürtajlar vardı. Konferansta hem anne, hem de çocukların sağlığı için iki doğum arasında iki yıl olması gerektiği de özellikle vurgulandı

Kadın sağlığı ve hakları konusundaki en büyük global konferans olan ve bu yıl Kopenhag'da gerçekleştirilen Women Deliver Konferansı'nı SABAH Gazetesi de takip etti. Kadın sağlığından çocuk gelinlere, merdiven altı kürtajlardan doğum kontrol yöntemlerine kadar genç kız ve kadın sağlığını ilgilendiren her konu katılımcılarla birlikte tek tek masaya yatırıldı. Tüm dünyadan 5 binin üzerinde hekim, avukat, politikacı, fikir lideri, aktivist, genç ve temsilcinin katıldığı oturumlarda kadınlar için daha yaşanılabilir bir dünyanın sağlanması hakkında konuşuldu. Kadın sağlığı, hakları ve hayatı konusunda gelişme kaydetmenin yeni yöntemleri masaya yatırıldı. Ülkemizdeki durumu değerlendiren Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir; hem annenin sağlığı, hem de bebeğin gelişimi ve sağlığı için iki kardeş arasında en az iki yıl olmasının gerektiğini özellikle vurguladı. Demir ayrıca 'de doğum kontrol yöntemlerine yönelik bilincin halen düşük olduğunu da belirtti. Anne-bebek ölümlerinin önlenmesi konusunda ise; özellikle merdiven altı diye tabir edilen kürtajın anne ölümlerine yol açtığı, ölümle sonuçlanmasa bile zaman zaman annede bıraktığı kalıcı hasarlar da konuşuldu. Doğum kontrolünün önemi ve iki kardeş arasında iki yıl ara verilmesi konusunda hekimlerin aynı fikirde olduğu görüldü.

YAŞAM SÜRESİNİ UZATIYOR
Bu yıl özellikle gençlik ve eğitime odaklanan Women Deliver Konferansı'nda TJOD Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, 'deki durumu şu şekilde değerlendirdi: "Doğum kontrolü, çocuk sahibi olmamak değil, gebeliğin en sağlıklı ve kontrollü şekilde planlanması demektir. Türkiye'de her iki kadından yalnızca 1'i modern yöntemlerle korunuyor. Bu veriler, Türkiye'de doğum kontrol yöntemlerine yönelik bilincin oluşmasına olan ihtiyacımızı net bir şekilde gösteriyor. Öte yandan yeni yapılan bir araştırmada gösterilen önemli bir sonuç şu ki, doğum kontrol hapları doğru ve düzenli kullanıldığında yaşam kalitesini ve süresini uzatabiliyor. Doğum kontrol hapı kullanımı kanser riski ve tüm nedenlere bağlı ölümlerde yüzde 10 azalma sağlıyor. Ayrıca doğum kontrol hapları; yumurtalık ve rahim kanseri riskini de yüzde 50-60 oranında düşürüyor."

YUMURTALIK KANSERİNDEN KORUY OR
Doğum kontrol haplarının kullanım süresi arttıkça kanser riskinin daha da düştüğünü belirten Prof. Dr. Cansun Demir, sözlerine şöyle devam etti: "Bir yıllık kullanımla yumurtalık kanseri riski yüzde 12 oranında azalırken, beş yıllık kullanımla risk yaklaşık yüzde 50 oranında azalıyor. Doğum kontrol haplarının meme kanserine bağlı ölüm oranında azalma sağladığı da biliniyor. Jinekolojik kanserler dışında bağırsak kanseri riskini de önemli oranda düşürmeye yardımcı oluyor. Doğum kontrol hapları; adet düzensizliğinin veya şiddetli ağrılarla seyreden adet problemi olan hastaların tedavisinde, kemik erimesinin, yumurtalık kistlerinin ve memedeki fibrokistik hastalıkların engellenmesinde de fayda sağlıyor."

PLANLAMA KÜRTAJI VE ÖLÜM LERİ ENGELLİYOR
Women Deliver 2016 Konferansı'nda Bayer'in 50 yıldır 130'dan fazla ülkede sürdürdüğü 'Sağlıklı gebelik planlama' programları ile sağlanan faydalar rakamsal olarak açıklandı:
23.600.000 istenmeyen gebelik önlendi
10.400.000 kürtaj vakası önlendi
37.438 gebe ölümü önlendi
220.344 çocuk ölümü önlendi Konferansın moderatörlüğünü yapan Women Deliver Yönetim Kurulu Üyesi ve Jinekolog Imane Khachani ise şunları söyledi: "Gençlere ve özellikle genç yetişkinlere kapsamlı bir cinsel sağlık eğitiminin verilmesinin özellikle önemli olduğunu düşünüyoruz. Böylece genç kızlar ve kadınlar aile planlaması konusunda daha güvenli adımlar atarak toplumda bir değişim başlatabilirler."

DOĞUM KONTROL HAPLARINI KİMLER KULLANABİLİR?

İlk adetten itibaren cinsel hayatı olan veya olmayan kadınlar
Aktif cinsel yaşamını kontrollü bir şekilde sürdürmek isteyen kadınlar
Yeni evli ve henüz çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar
Yeni bir çocuk sahibi olmayı planlamayan anneler
Genel bir sağlık problemi olmayan fakat fazla miktarda, düzensiz kanamaları olan ve aşırı ağrılı adet dönemi olan kadınlar
Akne ve cilt yağlanması sorunu olanlar
Adet öncesi şişkinlik ve gerginlik sorunu olanlar
Menopoz dönemi öncesindeki kadınlar

ŞEHİR EFSANELERİNE HâLâ İNANIYORUZ
Yapılan son araştırmalara göre her 10 kişiden 3'ü doğum kontrolü konusunda efsanelere ve doğru bilinen yanlışlara inanıyor. Ankete katılan her 10 kişiden 3'ü doğum kontrolü konusunda bilgi sahibi olmadığını, 5'i orta seviyede bilgi sahibi olduğunu ve sadece 2'si de yeterli ölçüde bilgili olduğunu düşünüyor.

HAPLARIN KANITLANMIŞ FAYDALARI NELERDİR?
Yumurtalık ve rahim kanseri riskinde yüzde 50-60 oranında azalma
Adet döneminde düzen
Adet kanama miktarında ve ağrılarında azalma
Aknede iyileşme
Tüylenmede azalma
Cilt ve saç güzelliği
Pelvik inflamatuar hastalığına karşı koruma
Over kistleri ve miyomda azalma
İyi huylu meme hastalığı riskinde azalma
Dış gebeliği engelleme
Ödem azaltıcı etki gösterme
Kemik yoğunluğunu artırarak, kemik erimesini azaltma
Yumurtalık kistleri ve memedeki fibrokistik hastalıkların engellenmesine fayda sağlama
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki doğum arasında en az 2 yıl olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN