Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önümüzdeki 20 yılda hastalarının sayısı ikiye katlanabilir

12-18 Nisan Dünya Kalp Sağlığı Haftası kapsamında Sağlık Semineri gerçekleştirildi. Kalp yetersizliğine dair bilinci artırmak ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenen seminerde Türk Kardiyoloji Derneği Kalp Yetersizliği Çalışma Grubu Başkanı ve Kardiyoloji Anabilim Dalında görev yapan Doç. Dr. Hakan Altay hastalığın ciddiyetini öngörülen rakamlarla vurguladı.

Giriş Tarihi: 17.4.2019 09:47 Güncelleme Tarihi: 17.4.2019 16:32
Önümüzdeki 20 yılda kalp yetersizliği hastalarının sayısı ikiye katlanabilir

Kalp yetersizliği kronik ve ciddi bir hastalık olup, zamanında tedavi edilmezse hastaların hayatını tehlikeye sokabiliyor. Doğru tedavi yöntemleriyle hastalar sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebiliyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de her yıl 12-18 Nisan tarihlerinde kutlanan Kalp Sağlığı Haftası kapsamında farkındalığı arttırmak için çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Kalp Yetersizliği Sağlık Seminerinde konuşan Kardiyoloji Anabilim Dalı Doç. Dr. Hakan Altay, hastalığı derinlemesine açıklarken, tedavinin mümkün olduğunun altını çizdi.

Oldukça yaygın bir hastalık olan kalp yetersizliği, kalp performansının azalması sonucu, kalbin doku ve organlara gereken yeterli kanı iletememesiyle ortaya çıkıyor. Hastalığın başlıca belirtileri arasında yatarken ve egzersiz sırasında nefes darlığı, bacaklarda ödem veya çabuk yorulma gibi semptomlar yer alıyor. Öksürük, iştahsızlık, çarpıntı, gece sık idrara çıkma ve yorgunluk gibi diğer belirtiler de kalp yetersizliğinin habercisi olabilir.

KALP YETERSİZLİĞİNİN EKONOMİK KÜLFETİ YÜKSEK

Hayat kalitesinde bozulmaya yol açan kalp yetersizliği, kronik bir hastalık olup, hastalar hastaneye yatışı gerektiren durumlarla karşılaşılabiliyor. Tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanabilen bu hastalığın tedavisinde, pahalı cihazlara ve çoklu ilaç tedavi yöntemlerine gereksinim duyuluyor. Ayrıca sık hastane yatışları nedeniyle hastalık, hastalar, hasta yakınları ve sağlık sektörü için ciddi ekonomik külfetlere yol açabiliyor. Önümüzdeki 20 yıl içinde kalp yetersizliği hastalarının sayısının iki katına çıkacağını öngörülürken Dr. Hakan Altay, sıkı bir takip ve doğru tedaviyle hastalığın kontrol altına alınmasının mümkün olduğunu belirtti.

Kalp yetersizliği tedavisinde önemli adımlar atıldığını vurgulayan Altay: "Bu tedavilerin ülkemizde yaygın ve eşit biçimde herkes tarafından kullanılabilmesi için dernek olarak çalışmalar yapıyoruz. Tedavide hedeflerimiz ölümü ve hastane yatışlarını engellemek kadar hastaların egzersiz kapasitesini ve hayat kalitesini yükseltmeye çalışmak olmalı. Doğru zamanda doğru tedaviye başlamak hastaların hayat kalitesini yükseltmede çok önemli rol oynuyor." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önümüzdeki 20 yılda kalp yetersizliği hastalarının sayısı ikiye katlanabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN