Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nelerdir?

Pancarlar dünyadaki birçok mutfakta kullanılan popüler bir sebzedir. Pancar, bazıları tıbbi özelliklere sahiptir ve temel vitaminler, mineraller ve bitkisel bileşiklerle doludur. Dahası, pancar lezzetlidir ve günlük diyetinize eklemek oldukça kolaydır. Peki, nelerdir? İşte mucize sebze pancarın inanılmaz faydaları...

Giriş Tarihi: 11.6.2019 01:00
Pancarın faydaları nelerdir?

Pancar etkileyici bir beslenme profiline sahiptir. Kalorileri düşük, değerli vitamin ve mineralleri yüksektir. Aslında, ihtiyaç duyduğunuz hemen hemen tüm vitamin ve mineralleri içerirler. Herkesin aradığı bu doğal parıltıyı elde etmenin kısa yolu yoktur. Bununla birlikte, pancar suyu içmenin bazı yararlarını sizler için haberimizde derledik. Pancar çoğu insanın sevdiği veya nefret ettiği tatlı bir kök sebzesidir. Eğer pancar yemeyenlerdenseniz, bu haberde pancarın faydalarına göz atmalısınız!

Aşağıda 3.5 gram (100 gram) pişmiş pancar (1) porsiyonunda bulunan besin maddelerine genel bir bakış:

Kalori: 44
Protein: 1,7 gram
Yağ: 0,2 gram
Elyaf: 2 gram
C Vitamini: RDI'nın% 6'sı
Folat: RDI'nın% 20'si
B6 Vitamini: RDI'nın% 3'ü
Magnezyum: RDI'nin% 6'sı
Potasyum: RDI'nın% 9'u
Fosfor: RDI'nın% 4'ü
Manganez: RDI'nin% 16'sı
Demir: RDI'nin% 4'ü

Kalp krizi, kalp yetmezliği ve inme gibi kalp hastalıkları dünya çapında ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Yüksek tansiyon, bu durumların gelişmesinde en önemli risk faktörlerinden biridir. Araştırmalar, pancarların sadece birkaç saatlik bir süre zarfında kan basıncını 4-10 mmHg'ye kadar düşürebileceğini göstermiştir. Etki, sistolik kan basıncı veya diyastolik kan basıncı yerine kalbin kasıldığı zaman veya kalp gevşettiğiniz zamanki basınç için daha büyük görünmektedir. Ayrıca, etki ham pancarlarda pişmiş pancarlardan daha güçlüdür.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pancarın faydaları nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN