Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gebelikte Tiroit Hastalıkları

Giriş Tarihi: 11.3.2015 13:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Gebelikte Tiroit Hastalıkları
Medical Park Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Kliniğinden Opr. Dr. Ahmet Canbaz “gebelik ve tiroit hastalıkları” hakkında bilgi verdi.
Dr. Ahmet Canbaz açıklamasında, “Hamile kalmaya karar verdiyseniz veya hamile kaldığınızı anladığınız zaman ilk olarak yaptırmanız gereken, kan tahlillerinde biri açlık kan şekeri, diğeri de tiroit hormonları ölçümüdür. Eğer tiroit hormonlarında anormallik varsa guatr konusunda deneyimli bir uzman tarafından muayene edilip daha ileri tetkikler yapılmalıdır. Böylece mevcut tiroit hormon bozukluğunun nedeni ortaya çıkarılıp doğru ve yeterli tedavi yapılır. Bu safhadan sonra hamilelik planlanmalıdır” dedi.
Dr. Canbaz, “Yeni oluşan guatr veya var olan guatrın hızlı büyümesi genç ve gebe kadınlarda daha sıktır. Nedeni ise günlük ihtiyaç ile günlük alınan iyot miktarı arasındaki farkın artmasıdır. Tiroit bezinin uyum mekanizmasından dolayı guatr oluşur” açıklamasında bulundu.
İyot eksikliğinin fazla olduğu 2. gebelik haftasında çocukta guatr oluşma riskinin olduğunu söyleyen Op. Dr. Canbaz, “Buna yenidoğan guatrı denmektedir. Bu hastalıkta iyot eksikliğinin olduğu coğrafi bölgelerde sık görülür. Gebe kadınların bu iyot ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için iyotlu tuz tüketimi önerilmez. Çünkü çok yüksek miktarlarda iyotlu tuz almaları gerekir. Bu da gebelerde yüksek tansiyon gelişme ve ödem oluşma riskini arttırmaktadır. Bu yüzden de gebeler günlük 200 mikrogramlık tabletler halinde iyot almalıdırlar. Bu tedavi sayesinde annede yeni guatr oluşumu ve var olan guatrın büyümesi önlenir. Ayrıca çocuktaki iyot eksikliği de giderilip yenidoğan guatr oluşumu engellenir” diye konuştu.
Kadın Doğum ve Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Canbaz, “Genç kadınlarda gebe kaldıkları sırada guatrları mevcutsa bu tedavi guatrlarının büyümesini engelleyemez. Bu yüzden de bu hastalarda tiroit hormonu preparatları kullanılmalıdır. Bu tedavinin çocuğa hiçbir yan etkisi ve zararı yoktur. Çünkü tiroit hormonları plasentadan geçemez” şeklinde konuştu.
Guatrlı gebelere tedavi uygulanmazsa, doğacak çocukta da guatr riskinin yüksek olduğunu vurgulayan Dr. Canbaz sözlerini şöyle tamamladı: “Sonuç olarak guatrsız gebelerde mutlaka iyot tedavisi uygulanmalı, guatrlı gebelerde ise buna ek olarak tiroit hormon tedavisi de uygulanmalıdır. Bu tedavi çocuğa zarar yerine fayda getirir. Eğer tedavi uygulanmazsa çocukta guatr gelişme riski yüksektir.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gebelikte Tiroit Hastalıkları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN