Silopi’de Goyan Aşireti Mensubu 80 Bin Lira İle Kayboldu

Giriş Tarihi: 20.6.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 09:37
’ın Silopi ilçesinden araçla Cizre ilçesine gittikten sonra kendisinden bir daha haber alamayan Goyan aşireti mensubu Hacı Tosun’un yakınları basın açıklaması düzenledi. Aşiret mensupları 80 bin lira ile kaybolan Hacı Tosun’un bulunmasını istedi.
12 Haziran tarihinde 72 DZ 934 plakalı aracı ile Silopi’den Cizre’ye giden Uludere ilçesi Yemişli köyünde oturan 40 yaşındaki Hacı Tosun, 80 bin lira ile Cizre ilçe merkezinde kayboldu. O tarihten itibaren kendisinden bir daha haber alamayan Tosun’un yakınları durumu Uludere Jandarma Karakolu, Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı, Silopi Emniyeti ve Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı ile Cizre Emniyet Müdürlüğü’ne bildirdi. Hacı Tosun’un kaybolmasıyla ilgili polisin çalışmalarını yetersiz bulan aşiret mensupları aracı kaymakamlık binasına yaklaşık 100 metre ilerisinde park halinde buldu. Durumu savcılığa bildiren Tosun’un yakınları araçta detaylı inceleme yapılmasını istediklerini ancak buna gerek olmadığı yönünde kendilerine cevap verildiğini iddia etti.
Bu nedenle basın açıklaması yapma gereği duyduklarını belirten aşiret mensupları Silopi Sanat Sokağı’nda toplanarak bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını aşiret mensubu Musa Apaydın okudu. Apaydın, "12 Haziran 2015 tarihinde Hacı Tosun adlı akrabamız kendi arabası ile Silopi Cizre arasında yol almış ve bir daha kendisine ulaşılamamıştır. Bütün ayrıntılar ve deliler Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilmiş olmasına rağmen konuyla ilgili tarafımıza her hangi bir bilgi verilmemiştir. Bu olay 3 ay içerisinde Silopi Cizre yolu arasında gerçekleşen 2 Uludereli vatandaşımızın kaybolması olayıdır. Buradan basın aracılığı ile Şırnak Valiliğine, Cizre ve Silopi kaymakamlığına emniyet ve adli teşkilata bu konu ile ilgili çok hızlı bir şekilde çalışma yapılarak Hacı Tosun adlı şahsın akıbetinin tarafımıza bildirilmesini istiyoruz" dedi.
Ardından kaybolan Hacı Tosun’un kardeşi Mesut Yılmaz, yaptığı açıklamada; mobese kameraları, iş yerlerine ait kameraların incelenmesini istedi. Mesut Yılmaz, konuşmasında şunları söyledi:
"Silopi Cumhuriyet Savcılığı’na gittik. Olayın Cizre Silopi arasında olduğunu hem azılı hem sözlü ifade ettik. Kardeşimin yanında 80 bin lira para da olduğunu belirttik. Savcılığımıza dedik ki sizden istirhamımız bu mobese kameralarının incelenmesi ve kardeşimin son telefon görüşmelerinin kimler ile yapıldığının tespit edilmesini istedik. Savcılık maalesef ne telefon görüşmesini ne mobese kameralarının iç bir ayrıntısını şimdiye kadar bize bildirmedi. Cizre’ye girişi yapana kardeşime ait araç Cizre’deki akrabalarımıza haber verdik ve kendi imanları ile buldular. Kardeşimin aracı Cizre Kaymakamlığı ve Cizre emniyetini koruyan polis merkezinin 150 metre uzaklığında bir sokakta park halinde bulduk. Polislere haber verdik. Kardeşimin aracını bulduğumuz söyledik. Parmak izi için ekip istedik. Oraya gelen ekip adeta yapmak istemiyorcasına oradan uzaklaşmak istiyorlardı. Aracın bulunduğu yerde mobese kamerası olmasına rağmen market, kuyumcu ve banka kameraları olmasına rağmen bugüne kadar Cizre emniyet müdürlüğü araçla ilgili her hangi bir bilgi vermemiş ve inceleme yapmamıştır. Bu adeta boş verircesine bırakılmış bir olaydır. Parmak izi incelemesinin gereği yoksa Türkiye’de tutulan bu parmak iz nedir, niçin tutuluyor? Savcıya çıktım sayın savcım kardeşimin 10-11-12 Haziran tarihli son üç günlük konuşma kaydın ayrıntılarını istedim. Savcı bey dedi ki biz yazı yazacağız Ankara’ya ve yazımız 45 ile 60 gün ancak cevabı gelir. yasal prosedür böyledir. 45 gün sonra kardeşimin kiminle görüştüğü burada belli olur’ dedi. Aşiretimize ait insanlar burada. Ben özellikle bu barış sürecinde Goyan aşireti ile başka bir aşiret arasında her hangi bir kan davası olmaması için her hangi bir tatsız olay olmaması için devlet yetkililerine diyorum ki kardeşimin kimin eliyle kaybolduğunun bulunması için sizden rica ediyorum. Maalesef ne savcılık ne emniyet, ne jandarma, ne istihbarat birimleri hiç kimse tarafından bugüne kadar tarafımıza şu veya bu bilgi ulaştır denilmemiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silopi’de Goyan Aşireti Mensubu 80 Bin Lira İle Kayboldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN