Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül ile yumuşadı nota ile gerildi

Cumhurbaşkanı, dün Aliyev'le telefonda görüştü, kamuoyuna "Yanlış anlama giderildi" açıklaması yapıldı. Birkaç saat sonra Türkiye, Bakü'ye bayrak notası verdi

Giriş Tarihi: 22.10.2009
Azerbaycan ile üst üste gerginliklerin yaşanması üzerine dün Köşk devreye girrerken, Ankara Bakü'ye nota verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dün, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'i telefonla aradı. Alınan bilgiye göre, görüşmede, Ermenistan ile imzalanan protokollerle ilgili girilen çetin süreçte yanlış anlamalardan kaynaklı sıkıntılar giderildi. Görüşmenin bir hayli uzun sürdüğü belirtildi. Görüşmeden sonra Köşk kaynakları, "yanlış anlama ve algılamaların giderildiği" bilgisini verdi. Gül'ün "iki kardeş ülke arasında bir sorun varmış gibi görüntü verilmesinin yanlışlığına" dikkat çektiğine de işaret edildi. Gül'ün ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile yaptığı görüşmeler hakkında Aliyev'e bilgi verdiği de belirtildi.

DAVUTOĞLU BAKÜ'YE GİDİYOR

Bakü'deki diplomatik kaynaklar ise Cumhurbaşkanı Gül'ün Aliyev'e Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesinin Dağlık Karabağ sorununa koşut olduğu mesajını verdiğini iletti. Gül'ün Aliyev ile görüştüğünün açıklanmasından kısa bir süre sonra ise Ankara, Türk şehitliğinin ardından Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği bünyesinde bulunan Din Hizmetleri Müşavirliği binasının önündeki bayrakların indirilmesi ile ilgili olarak dün Bakü'ye bir nota verdi. Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün Bakü'de yapılacak Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) toplantısına katılmak üzere Azerbaycan'a gidecek. Davutoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Dışişleri Bakanı Memmedyarov ile bir araya gelecek.

KONUŞMADA KARŞILIKLI RESTLEŞME
Görüşmelerde MHP adına söz alan Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın konuşması sırasında AKP'li bazı milletvekilleri toplu halde Genel Kurul salonundan çıktı. MHP'liler ise söz sırası AKP'ye gelince oturdukları yerden kalkarak Genel Kurul salonunu terk etti. MHP'lilere bazı CHP'li milletvekilleri de destek verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül ile yumuşadı nota ile gerildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN