Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2014 de oyun dünyasında neler oldu

Giriş Tarihi: 16.12.2014 12:57 Güncelleme Tarihi: 16.12.2014 12:58
2014 de oyun dünyasında neler oldu

Arama motoru Google 2014 trendlerini açıkladı

Google trendler listesinde oyun dünyasında 2014'de neler yaşandığını açıkladı. Listede oyun dünyasının en çok aranan kavramları kelimeleri ve yenilikleri sıralandı.

İşte 2014'te oyun dünyasında olup bitenler

Bir hafta sonunda geliştirilen bir oyun, tarihin en pahalı oyununu geçti. Zirvesindeyken, Flappy Bird aramaları Destiny aramalarının iki katıydı. Aslında bu, 2014 yılının en yüksek oyun lansmanı oldu.

BAĞIMSIZ GELİŞTİRİCİLER İLGİ ODAĞI


Bağımsız geliştiriciler büyük stüdyolar ile boy ölçüştüğünden, oyunlara erişim ve oyun oluşturmak artık daha kolay. Destiny yedi yıllık bir geliştirme döneminin ardından piyasaya sürüldükten sonra satış rekorları kırdı. Bugüne kadar yapılan en pahalı oyun olmasına rağmen, aramalarda tek kişinin üç günden az bir sürede yaptığı 2048 ve Flappy Bird adlı oyunlar tarafından geçildi.

OYUN BAŞLASIN


Dünyanın en popüler eğlence kaynağı olmak için savaşırlarken, parmaklar, baş parmaklar ve aramalar bu sene üç kilit noktada bulunan üç liste başı oyuna odaklandı.

"flappy bird" Vietnamlı Dong Nguyen tarafından geliştirilmiş bir mobil oyundur. Şubat ayında oyunun bağımlılık yapıcı özelliğinden dolayı kendini suçlu hissettiği için geliştiricisinin oyunu İnternet'ten kaldırmasının üzerine oyunun popülerliği arttı.

"destiny" Bungie tarafından geliştirilmiş çok oyunculu çevrimiçi bir oyundur. Eylül ayında yayınlanmasının ardından yılın trendi en yüksek üçüncü oyunu oldu.

Oyun bitti

"mobil oyunlar" geçen yılın en çok aranan oyun türüydü ancak 2014 yılında "kart oyunları" tarafından hiç zorlanmadan mağlup edildi.

"90'ların bilgisayar oyunları" bu sene 20 kat arttı

Liste başı oyunlara rağmen, 2014 yılında Shovel Knight ve FTL: Faster Than Light gibi retro oyunlarla nostaljik bir trend ortaya çıktı.

Arkadaşınım

Aramalarda "konsol"u 3 kat ve "bilgisayar oyunları"nı 24 kattan daha fazla geçen fiziksel "oyuncaklar" halen daha büyük bir çekiciliğe sahip. Yine de, yıllar geçtikçe bu oyuncaklara olan ilgi azaldı.

2014 yılında liste başı trend oyunlar:

Flappy Bird
2048
Destiny
Fifa 15
Titanfall

"Kızlar için oyunlar"


"kızlar için oyunlar" araması "çocuklar için oyunlar" veya "erkekler için oyunlar" aramalarından daha fazla yapılıyor. Oyun başlasın kızlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2014 de oyun dünyasında neler oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN