Bu öyle birşey yapıyor ki...

Giriş Tarihi: 13.2.2015 17:59
Bu robot öyle birşey yapıyor ki...

Sonunda bu da oldu dedirten bir haber daha teknoloji dünyasından geldi ve Youtube videolarından yemek yapmayı öğrenen aşçı tanıtıldı!

Yanlış okumadınız! Bu videolar izleyerek yemek yapmayı öğrenebiliyor… Son zamanlarda robot programlama ve yapay zekâ konularında Dünya hızla ilerlemeye ve seviye kat etmeye başladı. Bu konulara uygun bir haberde Amerikan ordusundan geldi. Amerikan ordusundan her ne kadar farklı robot yetenekleri bekleniyor olsa da, onlar video izleyerek yemek yapmayı öğrenebilen bir robot geliştirdiler. Aşçı robot da diyebileceğimiz bu robot Youtube videoları izleyerek yemek yapabiliyor.

Zeka programlama yöntemiyle kodlanan bu robot, Youtube videoları izleyerek mutfak eşyalarının nasıl kullanılacağını anlayabiliyor ve gördüğü eylemleri herhangi bir insan desteği olmadan tekrarlayabiliyor. Bir Defense Advanced ResearchProjectsAgency yani kısacası DARPA projesi olan bu projenin asıl amacı tabii ki robotlara yemek yaptırmak değil. Aşçı robot bu projenin sadece başlangıç aşaması çünkü yemek yapma eylemi bu robotlara diğer farklı eylemleri öğretebilmek için ilk adımı oluşturuyor. Projenin sıradaki adımı görsel bilgileri de eyleme dökebilen bir robot geliştirmek. Projenin asıl amacı ise ordudaki tamir ve lojistik işlemlerine destek verebilecek gelişmiş robotlar geliştirmek. Bu robotlar gördükleri işlemleri öğrenip, tekrarlayabilecek ve ekstra programlamaya ihtiyaç duymayacak.

Temel olarak bir yapay zeka projesi diyebileceğimiz aşçı robot aslında bize yakın gelecek için büyük ipuçları veriyor. Tüm dünyanın yapay zekanın tehlikelerini tartıştığı bir zaman diliminde tamamlanan bu proje bakalım istenilen sonuca da ulaşabilecek mi?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu robot öyle birşey yapıyor ki...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN