Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'SMS yasağı' 1 Mayıs'ta başlıyor

Giriş Tarihi: 26.4.2015 02:05 Güncelleme Tarihi: 26.4.2015 09:44
'SMS yasağı' 1 Mayıs'ta başlıyor

'Yasaklı SMS'lerin ayrıntıları belli oldu... Borç hatırlatma, kullanım ve teslimat SMS'leri onay gerektirmeyecek. Bunun haricindeki her türlü SMS'te ise müşteri onayı aranacak.

SMS'TE yasak dönemi 1 Mayıs'ta başlıyor. Uygulamanın detaylarına göre, borç hatırlatma, kullanım ve teslimat mesajları dışındaki her türlü ticari ileti için vatandaş onayı şart olacak. Vatandaşın sessiz kalması, reklam mesajına onay verdiği anlamına gelmeyecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Elektronik Ticaret Kanunu kapsamında, her türlü ticari iletinin alıcının onayına bağlı olması şartını getirirken, taslak da tamamlandı. SMS yasağı şöyle uygulanacak:

Android telefonların gizli kodları!

TİCARİ İLETİYE DE ONAY

- Reklam SMS'leri yanında, telefon, çağrı merkezi, faksla gelen her türlü ticari ileti, alıcının önceden onayı alınarak gönderilebilecek.
- Vatandaş, daha önce onay vermiş olsa dahi, hiçbir gerekçe göstermeden ticari ileti almayı reddedebilecek. Ret hakkının kullanılması, her türlü onayı geçersiz kılacak. Vatandaşın ret bildirimi kolay ve ücretsiz olacak. Ret mesajının ardından üç gün içinde reklam mesajları duracak.

Esnaf iletileri kapsam dışı

- Mesaj gönderilecek alıcının esnaf ya da tacir olması halinde, önceden onay alınmadan ticari ileti gönderilecek. Esnaf da isterse onay hakkını kullanacak.
- Onaysız olarak birden fazla ileti gönderilirse, ceza üst limiti de 50 bin lira olacak.

Kaynak: Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'SMS yasağı' 1 Mayıs'ta başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN