Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2020’de dünyanın toplam verisi 44 zettabyte’a ulaşacak!

World etkinliği 4-7 Mayıs tarihleri arasında Redefine.next (bir sonrakini yeniden tanımla) mottosu ile gerçekleşiyor.

Giriş Tarihi: 6.5.2015 20:29 Güncelleme Tarihi: 6.5.2015 20:29
2020’de dünyanın toplam verisi 44 zettabyte’a ulaşacak!

Dijitalleşen dünyada depolanan veri miktarı katlanarak artmaya devam ediyor. Dünyanın önde gelen kurumsal veri şirketlerinden 'nin her yıl düzenlediği EMC World etkinliği 4-7 Mayıs tarihleri arasında Redefine.Next (bir sonrakini yeniden tanımla) mottosuyla 99 ülkeden 10 binin üzerindeki katılımcıyla ABD'nin Las Vegas kentinde gerçekleşiyor.

Açılış konuşmasını yapan EMC Bilgi Altyapısından sorumlu CEO'su David Goulden, Baby Boomer, X Kuşağı gibi kategorilere ayrılan nesillerin artık sadece Bilgi Toplumu olarak adlandırıldığını ve üretilen bilginin dijital ortamda devasa boyutlara ulaştığını ve bunun katlanarak devam edeceğini, 2020 yılında tüm insanlığın ürettiği verinin toplam boyutunun 44 zettabyte (44 trilyon GB) değerine ulaşacağını öngördüklerini açıkladı.

Goluden, 1955 yılında Fortune 500'de yer alan şirketlerin %89'unun günümüze ulaşamadığını ve geleceğin dijital dünyasında var olmak isteyen şirketlerin büyük veriyi etkin bir şekilde kullanmaları gerektiğine vurgu yaparken EMC'nin üzerinde çalıştığı bulut ve mobil tabanlı Third Platform (Üçüncü platform) olarak adlandırdığı yeni platformuyla şirketleri geleceğe taşıyacaklarını açıkladı.

EMC'nin Veri Koruma ve Kullanım çözümlerinden sorumlu Direktörü Peter Smails, birçok şirketin yapılandırılmamış büyük veriye sahip olduğunu ve bu veri miktarının her geçen gün arttığına dikkat çekerek, verinin nerede ve nasıl kullanacağına göre özelleştirilmiş çözümlerin önem kazandığını belirtti.

EMC'nin geniş portföyünde şirketleri geleceğin dünyasına taşımak için gerekli tüm depolama çözümlerini sunduklarını söyleyen Smails, şirketlerin artık IT merkezli veri depolama anlayışından vazgeçmek zorunda olduğunu, yeni nesil veri depolama anlayışının web, uygulama, bulut merkezli ya da geliştirici merkezli olması gerektiğini söylerken IT merkezli bir veri depolama anlayışına gelecekte yer olmadığının altını çizdi.

Etkinlikte yeni çözümlerini duyuran EMC, önümüzdeki dönemde de oldukça iddialı olacak görünüyor. The Beast yani canavar olarak isimlendirdiği Xtreme IO 4.0 flash çözümüyle 40TB X-Brick depolama imkanı sunuyor. Bir önceki versiyona göre kapasitesini ikiye katlayan yeni sürüme geçmek isteyen mevcut müşteriler için ücretsiz yazılım güncelleştirmesi desteği sağlanacak.

Etkinlikte duyurusu yapılan Data Domain DD9500, saatte 58.7 TB veri yedeklemeye imkan sunarak üst seviye yedekleme konusunda iddialı bir çözüm olarak dikkat çekiyor.

Büyük veri merkezlerinin ihtiyacına uygun geliştirilen VxRack ile 1000 node'a kadar çıkarak toplamda 38PB değerine ulaşılabiliyor.

'de duyurulan sanal birleşik depolama çözümü vVNX, geliştiriciler için test ve geliştirme ortamı sunuyor. vVNX'i bir önceki VNX hibrit depolama çözümünden farklı kılan en önemli özelliği ise atanmış fiziksel bir depolama donanımına ihtiyaç duymaması.

Hasan Genç

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2020’de dünyanın toplam verisi 44 zettabyte’a ulaşacak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN