ABD'de hükümet ile bilişim firmaları anlaştı

Giriş Tarihi: 25.2.2016 09:47 Güncelleme Tarihi: 25.2.2016 09:48
ABD'de hükümet ile bilişim firmaları anlaştı

ABD'de hükümet, bilişim firmaları , , , , ve ile DAEŞ'in sosyal medyadaki yazışmalarını yakından takip etme konusunda anlaştı.

ABD Adalet Bakanlığında dün gerçekleşen toplantıya , , , , ve gibi önemli firmaların üst düzey temsilcilerinin yanı sıra hükümetin ilgili kurumlarından çok sayıda yetkili katıldı.

Ulusal Terörle Mücadele Merkezi Direktörü Nick Rasmussen'in de yer aldığı toplantıda ana gündem maddesinin, DAEŞ'in sosyal medya araçlarını kullanarak kendine yeni "elemanlar" bulma yöntemlerinin önüne geçebilmek olduğu kaydedildi. Bunun için DAEŞ militanlarının sosyal medyadaki yazışmalarının açığa çıkarılması ve ilgililere bildirilmesi hususunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, toplantıya çok sayıda teknoloji firmasının yanı sıra ilgili hükümet kurumlarından yetkililerin de katılmış olması, DAEŞ'le mücadelede yazışmaların takibi konusunda bir uzlaşmaya varıldığını gösteriyor.

Geçen haftalarda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Los Angeles'a giderek söz konusu bilişim firmalarının temsilcileri ile görüşmüştü.

Hükümet yetkilileri ile sosyal medya şirketleri arasındaki görüşmeler ocak ayı boyunca devam etmiş, bu ay başında Twitter 125 bin DAEŞ bağlantılı hesabı kapattığını açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de hükümet ile bilişim firmaları anlaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN