Drone zengin ile fakir ayrımını belirleyecek

Zenginler ile fakirler arasındaki ayrımın son derece belirgin olduğu Güney Afrika ülkesinde, şimdiki süreçte söz konusu ayrımı artık insansız araçları dronelar belirleyecek.

Giriş Tarihi: 1.7.2016 10:18
Drone zengin ile fakir ayrımını belirleyecek

Güney Afrika'nın 40 kilometre doğusunda Cape Town şehrinin Nomzano kasabası bulunuyor. Nomzano Kasabası, 1.5 kilometre kare başına düşen 44 bin nüfusuyla ülkenin en fakir bölgelerinden biri durumunda.

Cape Town'un 40 km doğusundaki bir başka şehir olan Strand ise 1.5 kilometre kare başına düşen 6700 nüfusuyla ülkedeki en zengin şehirlerden biri olarak betimleniyor.

Coğrafi şartlar çerçevesinde bir tampon bölge ile ayrılan şehirler, Güney Afrika'daki zengin-fakir ayrımını en iyi anlatan örneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Soyut verilerin haricinde, gözle görülür bir ayrımdan bahsedildiği düşünülürse, şehirlere ait gerçekler çok daha net ortaya çıkıyor.

doğumlu fotoğrafçı John Miller ise, 2011 yılında Güney Afrika'ya taşındı. Fotoğrafçının "Eşitsiz Sahneler" adlı çalışmaları, iki bölge arasındaki farklılığa ilişkin pek çok veriyi ortaya koymuştu.

Miller, şimdiki süreçte fotoğraf çalışmalarının kapsamını genişletmek adına, mevcut objektif sorununu ortadan kaldırarak, insansız aracı drone kullandı.

Miller, bölgelerin halihazırda var olan ekonomik, sosyal sınıf uçurumlarını, dönem teknolojisi ürünü drone ile fotoğrafladı.

Miller konuyla ilgili yaptığı açıklamada, çalışmalarının yapıcı ve barışçıl bir şekilde iki bölge arasındaki eşitsizlik, hukuksuzluk sorunlarını çözme yolunda diyalog sürecini başlatma umudunu taşıdığını ifade etti.

Miller'ın iki bölge arasındaki ayrımlara değinen "Eşitsiz Sahneler" adlı çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kendisi ayrıca YouTube üzerinde drone ile gerçekleştirdiği çekimlere ilişkin bir video hazırladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Drone zengin ile fakir ayrımını belirleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN