Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Disk Klonlama ile SSD’ye Geçiş

Önceki diskimizin birebir kopyasını yeni aldığınız SSD’ye aktarıp formatsız disk değişimi yapabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 22.8.2016 14:05
Disk Klonlama ile SSD’ye Geçiş

Sabit diskten SSD'ye ya da SSD'den SSD'ye geçişte en sık sorulan sorulardan birisi işletim sisteminin nasıl korunacağıdır. Standart veri olan diskleri taşırken sadece verileri kopyalamak yeterli. Fakat söz konusu Windows olduğunda bundan daha fazlasına ihtiyaç var. Zira Windows yüklü bir diskte, özellikle de UEFI ise, birden fazla ek bölüm olabiliyor. Bunlar arasında kurtarma bölümü, EFI Bootloader bölümü ve disk bölüm tablosu yer alabiliyor. Bu bağlamda yüklü Windows'u yeni SSD'ye taşırken bu bölümlerin de SSD'de doğru bir biçimde aktarılması gerekiyor.

Bu aktarım işlemini gerçekleştirmek için hem ücretli hem de ücretsiz yazılımlar mevcut. Ücretsiz yazılımlar arasında en kullanışlı olanları şu şekilde:

EaseUS Disk Copy
Minitool Partition Wizard
AOMEI Backupper
Ücretli yazılımlar arasında ise tavsiye edebileceğimiz iki yazılım mevcut:

Acronis True Image
Casper 10
Bu rehberimizde AOMEI Backupper kullanacağız. Yazılım her ne kadar mükemmel olmasa da işlemi başarılı bir biçimde gerçekleştirebiliyor.

Üstelik SSD'ler için optimizasyon seçeneği de mevcut. Tek hatası ise harf atanmaması gereken bölümlere de harf ataması fakat bu sorunu, söz konusu harfleri kaldırarak kolay bir biçimde çözebiliyorsunuz.

Geçiş sonrası bir başka işlem de yeni SSD'de boyutları ayarlamak. Bu işlemi dilerseniz AOMEI içinden de yapabiliyorsunuz. Bunun için geçiş yapma ekranında "Edit partitions on the destination disk" seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu sayede tekrar Disk Yönetimi üzerinden boyut ayarlamak zorunda kalmazsınız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Disk Klonlama ile SSD’ye Geçiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN