Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kullananları bekleyen tehlike

Mac'leri etkileyen yeni zararlı, antivirüs dinlemiyor ve bilgisayarınız üzerinde tam bir denetime ulaşabiliyor Apple'ın bilgisayarlarını etkileyen yeni bir zararlı, tehlikeli bir biçimde yaygınlaşıyor. "Proton" adlı zararlı, karşımıza RAT (Uzaktan Erişim Trojanı) formunda çıkıyor. Güvenlik firması Sixgill tarafından keşfedilen zararlı, iki nedenle tehlike arz ediyor:

Giriş Tarihi: 17.3.2017 11:41 Güncelleme Tarihi: 17.3.2017 13:23
Macbook kullananları bekleyen tehlike

Zararlı ilk olarak kurbanın makinesinde birkaç tehlikeli eylemde bulunabiliyor. İkincisi ise zararlının Apple'a ait bir sertifikayla gelmesi. Bu nedenle trojan, şu anki macOS antivirüs yazılımları tarafından algılanamıyor.

hürriyetin haberine göre Sixgill'e göre zararlı, Apple'ın filtre sürecinden bir şekilde sıyrılmayı başarmış bulunuyor. Burada zararlıyı geliştirenlerin çalıntı geliştirici bilgileri kullanmış olma ihtimali var. Sonuç olarak Apple tarafından imzalanmış bir trojanla karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Sixgill'e göre zararlı, henüz kapatılmamış bir sıfırıncı gün açığından faydalanıyor ve sistem üzerinde root erişim hakları elde ediyor. Zararlı, ele geçirdiği bilgisayar üzerinde uzaktan komutlar çalıştırabiliyor, dosya gönderip alabiliyor, basılan tuşları kaydederek parolaları çalabiliyor, ekran görüntüsü alabiliyor, web kamerasını izleyebiliyor ve hatta iki adımlı oturum açmayı geçerek iCloud hesaplarına ulaşabiliyor.

Proton'un sınırsız yüklemeye izin veren sürümü, Dark web'de 40 bitcoin (50 bin dolar) karşılığında satılıyor. Zararlıdan korunmak için her zaman olduğu gibi bilgisayarınıza yüklediğiniz programlar konusunda çok dikkatli olmanız, antivirüsün sizi her zaman korumayabileceğini unutmamanız gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Macbook kullananları bekleyen tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN