Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nakli bir yıldan kısa süre içinde mümkün olacak

Önümüzdeki yılın bu zamanlarında, eğer her şey planlandığı gibi giderse, Dünya tarihinin ilk nakli ameliyatı, İtalyan cerrah Sergio Canavero tarafından gerçekleştirilecek.

Giriş Tarihi: 2.5.2017 16:51 Güncelleme Tarihi: 2.5.2017 17:15
Kafa nakli bir yıldan kısa süre içinde mümkün olacak

Bu fikri ilk defa 2015'in başlarında açıklayan Canavero, yakın zamanda Alman dergi OOOM ile yaptığı röportajda, ameliyatın önümüzdeki on ay içerisinde, Çin'de gerçekleşeceğini açıkladı

Ameliyatın uygulanacağı hasta, daha önce gönüllü olan, kas atrofisi hastası Valery Spiridonov olmayacak. Canavero ilk hastanın Çinli olacağını açıkladı.

ANCAK CANAVERO KENDİNDEN OLDUKÇA EMİN GÖRÜNÜYOR

Çinli Harbin Tıp Fakültesi'de çalışan ve Xiaoping Ren tarafından yönetilen bir doktor ekibi, 2014'te farelerde nakli hakkında bir araştırma yayınlamıştı. Ren ayrıca ABD'de başarıyla gerçekleştirilen el nakli ameliyatında da bulunmuştu. Ocak 2016'da Surgical Neurology International'da yayınlanan makalede Ren'in Canavero ile birlikte çalışacağı açıklanmıştı.

Uygulanacak olan teknik 2013'de yayınlanan bir makalede açıklanmıştı. Ameliyatın yaklaşık 36 saat süreceği tahmin ediliyor.

Canavero, bu tekniği daha önce başarılı şekilde bir maymun üzerinde gerçekleştirdiğini iddia ediyor. Ancak bazı insanları bu konudaki etik endişelerini ifade ettiler. New York Üniversitesi biyoektiği Arthur Caplan yaptığı açıklamada Canavero'nun "aklını kaçırdığını" söyledi ve operasyon başarılı olsa bile, yeni vücudun kimyasının transfer edilen baş ve beyindeki etkilerinin tahmin edilemeyeceğini açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kafa nakli bir yıldan kısa süre içinde mümkün olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN