Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Skandal sonrası kendi 'ını geliştirmeye başladı!

skandalı resmen bir deprem etkisi yaşattı. bu olaydan dolayı sıkıntı günler geçiriyor. Kullanıcı verilerinin paylaşılmasından sonra birçok ülke harekete geçti. Teknoloji Bakanlığı, ülkenin kendi güvenli ve şifreli platformunu geliştireceğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 17.4.2018 11:52 Güncelleme Tarihi: 17.4.2018 11:52
Skandal sonrası kendi WhatsApp'ını geliştirmeye başladı!

hükümeti, devlet yöneticilerinin özel konuşmalarının yabancı unsurlar tarafından gözetlenebileceği endişelerini gidermek için kendi kripto servisini geliştirmeye hazırlanıyor.

Habertürk'ün haberine göre dünyanın en popüler şifreli mesajlaşma uygulamalarından hiçbirisi Fransa merkezli değil ve bu nedenle Telegram gibi uygulamaları yoğun olarak kullanan Fransız yöneticileri konuşmalarının yabancı ülke istihbaratları tarafından gözetlenebileceğini düşünüyor.

TESTLERE BAŞLADILAR

Bu endişeler üzerine harekete geçen bakanlık, bir devlet memuru geliştirici tarafından geliştirilen yeni bir şifreli nın testlerine başladı. Bakanlık sözcüsü, yeni iletişim uygulamasının 20 devlet yöneticisiyle test edilmeye başlandığını ve yaz aylarında tüm devlet organlarında zorunlu iletişim aracına dönüştürüleceğini duyurdu.

"ABD ve tarafından şifrelenmeyen bir kripto mesaj servisine sahip olmamız gerekiyor." diyen bakanlık sözcüsü, "'ta gördüğümüz gibi potansiyel veri ihlallerinin olabileceğini düşünmeye başladık ve bu nedenle harekete geçtik." şeklinde devam etti.

BAKANLIK NE DEDİ?

2014 yılında 'ı satın alan Facebook, on milyonlarca kullanıcısının verilerinin isimli politik danışmanlık şirketi tarafından seçimleri manipüle etmek için kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından eleştirilerin hedefi olmuştu.

Bakanlık sözcüsü, Fransa devletini şifreli mesajlaşma yazılımının gelecekte tüm Fransız vatandaşlarının kullanımına da sunulabileceğini belirtti.

Bir önceki hükümetin ekonomi bakanı olan Macron'un o dönem iktidarda olan rakiplerinin bile gözetleyemeyeceği konuşmalar yapmak için Telegram kullandığı ve bugün bile kabinesindeki birçok kişiyle her sabah Telegram üzerinden iletişim kurduğu biliniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Skandal sonrası kendi WhatsApp'ını geliştirmeye başladı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN