Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ler arası boşlukta ne var?

Gök bilimciler ler arası boşluklarda oluşan yıldızların oluşum sebeplerini araştırıyor. Açıklamaya göre bu yıldızların, bir çarpışmayla galaksiden atılmış ya da çekimiyle si ile mümkün olabilir.

Giriş Tarihi: 11.7.2018 14:40 Güncelleme Tarihi: 11.7.2018 14:43
Galaksiler arası boşlukta ne var?

Yıldızların şekillenmesi için temel kozmik yapıtaşlarına ihtiyaç vardır fakat madde yoğunluğunun azaldığı bölgelerde bu ihtimal çok düşük. Bu yüzden galaksiler arası boşluklar da aslında yıldız oluşması için pek elverişli ortamlar sayılmaz.

BİLİNMEYEN NOKTALAR

Buna rağmen o bölgelerdeki sayıları ise oldukça şaşırtıcı. Mesela Başak kümesinin toplam kütlesinin yüzde onu bu yıldızlardan ibaret. Ama neden oradalar nasıl oluştular bilinmiyor. Gökbilimciler bu soruları iki olasılık üzerinde durarak yanıtlıyor ve bu iki yanıtı da kütleçekimsel etkileşime dayalı süreçlere dayanıyor.

Cevapların ilki kabaca şu şekilde; bu yıldızlar bir zamanlar kendilerine yuva olan galaksilerden, bir çarpışma gibi bir sebeple dışarı atılmış olabilir. Diğerine göre ise, böyle bir yıldızın yakınlarında kara delik varsa, onun çekim etkisine kapılarak süper hızlı bir ivmeyle fırlayarak yer değiştirmesi de mümkün. (Hürriyet)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Galaksiler arası boşlukta ne var?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN