Teknoloji sepetinden karne hediyesi

Teknoloji markaları karne hediyesinde en çok tercih edilen ürünleri avantajlı fiyatlarla raflara sürdü. Akıllı cep telefonundan tablete pek çok ürün taksit imkânlarıyla vitrine çıktı

Giriş Tarihi: 10.6.2012
Notlar nasıl olursa olsun aileler çocuklarını kıramayıp "karne hediyesi" geleneğinden ödün vermiyor. Öğrenciler ise bu fırsatı daha çok teknoloji marketlerde değerlendirmeyi tercih ediyor. Akıllı cep telefonundan fotoğraf makinesine, tabletten dizüstü bilgisayara, oyun konsollarından mp3 çalara kadar kadar pek çok ürün şu günlerde hediye paketine sarılıyor. Aileler çocuğunun kaç yaşında telefon kullanması, tablet ve dizüstü bilgisayar kullanmaya ne zaman başlaması gerektiği konusunda kararsız. Genelde televizyon ve cep telefonu ile oynayan anne babaların 'Hiç kitap okumuyorsun' yakınması çok inandırıcı değil. Çocuk eğer erken yaşlarda yani 10 yaşından önce telefon kullanacaksa, sadece önceden tanımlanmış aile bireylerini araması için kullanılan telefonlar var. Yine iPhone gibi pahalı telefonlar almak yerine iPod Touch gibi uygulama ve oyunlar için kullanılacak dokunmatik ekranlar çocuklardan telefon ve tabletinizi kurtarmanızı sağlayabilir.

GÜVENLİK VE İÇERİK

Aileler, çocuklarının dışarıda vakit geçirip iyi arkadaşlıklar kurmasını istiyorsa, dijital fotoğraf konusunda temel bilgileri öğreterek yeni bir hobiyle tanışmasını sağlayabilir. Bilgisayar, akıllı telefon veya tablet gibi cihazlar alacaksanız facebook, twitter gibi sosyal ağlarda kişisel bilgilerini vermemeleri konusunda çocuklarınızı uyarmanız gerekiyor. Ayrıca çocuğunuzun kullanabileceği uygulamalar ve internet içeriği konusunda da dikkatli olmakta fayda var. Yine güncel güvenlik yazılımı kullanmak şart. Özellikle iPhone ve iPad kullanıcılarına iTunes üzerinden uygulama satarken kredi kartı yerine "iTunes Gift Card" (iTunes hediye kart) alarak kullanmak mümkün. Bunun yerine sanal kart ile uygulama satın almak da başka bir tercih olabilir. iTunes uygulaması satın alırken özellikle oyun konusunda çocuklar ipin ucunu kaçırabiliyor. Burada da yine ailelere görev düşüyor.

İnternet her şeyi yutacak
CIsco tarafından yapılan araştırma mak mümkün. internet kullanımının her alanda büyümeye devam edeceğini gösteriyor. Buna göre kablosuz internetten internet kullanım oranına, internete bağlı cihazlardan video içerik oranının artışına tanık olacağız. 2016 yılında Orta ve Batı Avrupa'da mobil veri trafiğinin 22 kat artması, 3 kat daha hızlı olması bekleniyor. Cisco'nun açıkladığı Görsel Ağ Endeksi Tahmin Raporuna göre Türkiye'nin de içinde bulunduğu Orta ve Batı Avrupa Bölgesi'nde internet trafiği 2011 ile 2016 arasında yıllık yüzde 37'lik bir büyüme ile 5 katına çıkacak.
Cihaz sayısı artacak: M2M (makineden makineye) bağlantılar kadar tabletlerin yaygınlaşması, artan mobil telefon ve diğer akıllı cihaz sayısı da bağlantı talebini artırıyor. Rapor, 2016 itibariyle tüm dünyada yaklaşık 18.9 milyar - dünyada her bir kişi için yaklaşık 2.5 bağlantı- ağ bağlantısı olacağını ön görüyor. Bu rakam 2011'de 10.3 milyardı.
Daha fazla internet kullanıcısı: 2016'da Birleşmiş Milletler'in öngörüsüne göre dünya nüfusunun yüzde 45'ini oluşturan 3.4 milyar kişinin internet kullanıcısı olması bekleniyor.
Daha hızlı geniş bant bağlantısı: 2011-2016 arasında ortalama sabit geniş bant hızının 9 Mbps'den 34 Mbps'ye çıkarak dört katına ulaşması bekleniyor.
Daha fazla video: 2016 itibariyle internette her saniye 1.2 milyon dakikalık video dolaşacak. Bu rakam 833 güne tekabül ediyor.
Wi-Fi büyümesi: 2016'da dünyadaki internet trafiğinin yarıdan fazlasının Wi-Fi bağlantılardan gelmesi bekleniyor.

Kaç yaşında başlasın?
Çocukların öncelikle dünyayı tanıması, iletişim kurması, doğruyu yanlıştan ayıracak olgunluğa gelmesi, kişisel mahremiyet ve haz duygularını kontrol etmeyi bilmesi gerekiyor. Bilgisayara çok küçük yaşlarda başlaması şart değil. Ancak eğer kullanıyorsa, kullanım süresi konusunda kendi kendine karar almasını sağlamak mümkün.

Kağıdın imrendiği bilgisayarlar!
İnternet, uygulamalar ve sosyal ağlar yaşam tarzı haline gelince tabletler netbookların pabucunu dama attı. Samsung Series 9 Ultrabook 15 milimetre kalınlığı ile dikkat çekiyor. Pil ömrü ise gün boyu şarjı evde unutmanızı sağlıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknoloji sepetinden karne hediyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN