Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan 'a özel

'un 540. doğum gününe özel hareketli hazırladı.

Giriş Tarihi: 19.2.2013 09:21 Güncelleme Tarihi: 19.2.2013 09:34
güneş merkezli teorinin mucidi, bilim tarihine damgasını vuran Nicolaus Copernicus'un 540. doğum gününü unutmadı. Google gezegenlerin hareket ettiği bir hazırlayarak 'u selamladı.

İşte yeni nin kurucusu sayılan Nicolaus Copernicus'un () zorlu hayatı:

Copernicus kimdir?


19 Şubat 1473 yılında Torun'da (Polonya) doğan Kopernik temel eğitimini tamamladıktan sonra 1492 yılında Krakov'daki okula devam ederek matematik ve astronomi konularında uzmanlaştı. 1494 yılında evine dönen Kopernik, başpiskopos olan amcasının tesiriyle dini eğitim için İtalya'ya gitti. Orada gökbilimci Domenico Noworra (1454-1504) ile beraber çalıştı.

1497'de memleketine dönüp, kilisede görev aldı fakat bu uzun sürmedi, 1501'de hukuk fakültesine devam etmekte iken, tıp fakültesine başlamak için tekrar İtalya'ya geri döndü. Burada çalışmalarına devam etti. Daha sonra bir hastalığa yakalandı ve tedavi olmaya başladı. Kopernik, dünyanın ve diğer gezegenlerin güneş etrafında döndükleri kuralını açıklamıştır. Heliosentrik (güneş merkezli) teori bugün Kopernik teorisi olarak da adlandırılır.

Yeni astronominin kurucusu kabul edilen Kopernik, ileri sürdüğü fikirleri ancak ömrünün sonlarında açıklayabilmiştir. Sebepleri ise kendisinin bunların doğru olduğuna yeterince emin olmaması ve din adamı olması sebebiyle kiliseden çekinmesidir. Ömrünün sonlarına doğru sağlık problemleri yaşayan Kopernik'in yazdığı kitabını ortaya çıkarabilirdi.

Kopernik en önemli eserinde "De revolutionibus orbium coelestium" heliosentrik teorisini detaylı anlattı. 1540'ta ise bütün fikirlerini içine alan kitabın basılması için müsaade çıktı. Astronom, doktor ve papaz olan Kopernik, Yunanlı astronom Batlamyus'un yanlış olan teorisini dünyaya anlatarak bilime büyük hizmette bulundu. Yani dünya evrenin merkezi değildi. 24 Mayıs 1543 yılında Frombork'ta öldü...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google'dan Nicolaus Copernicus'a özel doodle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN