Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3G şebekede 4G hızı!

Mobil internet hızını 84 Mbps'a taşıyan Avea, 3G'yi 4 kat hızlandırarak 4G seviyesine getirdi. Şirket, 5G'de Ar-Ge ve yerlilik oranını artıracak

Giriş Tarihi: 17.8.2013
Operatörlerin cep telefonu şebekesinden internet yatırımları hız kesmiyor. 3G'de mobil internet hızını 84 Mbps'a taşıyan Avea, 4G yarışının kızıştığı bir dönemde sınıf atlayarak 5G yatırımları için kolları sıvadı. Çoklu anten ve çift taşıyıcı altyapısıyla mevcut mobil internet hızının artırılabildiğini belirten Avea Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, "Müşterilerimize 81 ilde çift taşıyıcılı internet teknolojisi Mobil Plus'ı sunduk. Şimdi de çoklu anten teknolojisini de buna ekleyerek 3G'yi 4 kat hızlandırmak suretiyle 4G seviyesine çıkardık" dedi. 3G'de 84 Mbit'e çıkan ilk operatör olduklarını söyleyen Şahin, şöyle konuştu: "Abonelerimiz 3G'yi 4G gibi kullanabilir hale geldi. Tek başına bir kullanıcı eğer elinde uygun modem olursa teorik olarak bu hızı görebilir. Ancak önemli olan tüketicinin mobil cihazla istediği her servisi kesintisiz hızda yakalayabilmesi. Yani bir filmi en yüksek kalitede izlemek için 7-8 Mbps'lik hızın yeterli olduğunu düşünürsek şebekedeki kaliteyi bu seviyede tutmak daha önemli." Söz konusu altyapı için hazırlıklarını sürdürdüklerini anlatan Şahin, yıl sonuna kadar şehrin en kalabalık yerlerinde yüzde 65 oranında sistemin kullanılabilir hale gelmesini hedeflediklerini ifade etti.

5G için çalışıyor

Operatörlerin 4G şebekesi için aynı tedarikçileri kullandığını hatırlatan Coşkun Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: "4G konusunda altyapı sunan operatörler belli. Biz ise şebekedeki yerlilik oranını artırmak için 5G konusunda Ar-Ge ekibimiz ve grup şirketi Argela ile çalışmalar yürütüyoruz. Dünyada 4G testlerini nisanda tamamlayan üç operatörden biri olduk. Yerinde Ar-Ge sertifikamızı yeniledik. Şebekedeki yerlilik oranını artırmaya devam ediyoruz."

Cihazlar hazır değil
Türkiye'de 4G lisansı konusunda henüz belirlenen bir tarih yok. Operatörlerin testlerini yaptığı 4G hızları konusunda henüz piyasada satılan ürünler de mevcut değil. Modemlerin 2, akıllı telefonların 3 yıl sonra bu hızlarla uyumlu olması bekleniyor. Avea'nın sunduğu 84 Mbps hızlı ürünler ise 2014'te piyasada olacak.

'ABONE BAŞI EN YÜKSEK YATIRIM BİZDE'
Operatörlerin sadece hız yarışına odaklanmasının algıda sorun yaratabileceğine değinen Coşkun Şahin şöyle konuştu: "Şebekedeki memnuniyetin artması bizim için daha önemli. BTK verilerine bakarsanız, Avea abone başına en yüksek altyapı yatırımı yapan operatör. Bunu şebekeye de yansıtıyoruz. Son dönemde yaptığımız rekor baz istasyonu yatırımı da bunun bir kanıtı oldu." Avea 4G testlerini Çinli Huawei'nin desteğiyle gerçekleştirmişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3G şebekede 4G hızı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN