Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zafer, 8 ayda 52 bin yolcu ağırladı

Giriş Tarihi: 19.7.2013 11:50 Güncelleme Tarihi: 19.7.2013 11:53

Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerine yönelik inşa edilen ve geçen yıl 25 Kasım'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan 'ndan yaklaşık 8 ayda 52 bin 337 yolcu uçuş yaptı.

Havalimanı İşletme Şefi Ali Ersan Altundal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tesisin, Türkiye'nin ilk bölgesel havalimanı olduğunu söyledi.

Burasının her ünitesiyle uluslararası bir havalimanı olduğunu belirten Altundal, şöyle devam etti:

"Havalimanımızın pisti 3 bin metre uzunluk, 45 metre genişliğe sahip. 17 bin metrekare büyüklüğündeki terminal binası, uçuş kulesi, modern elektronik sistemleri son derece ileri teknolojiyle donatılmış. Havalimanımızın bir özelliği ise 'engelsiz havaalanı sertifikası'na sahip olması. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü görevlilerinin yerinde yaptığı incelemeler sonrası bu sertifikayı almaya hak kazandık. Türkiye'de engelsiz havaalanı sertifikasına sahip 10'uncu havalimanı oldu. Engelli otoparkı, danışma birimi, terminalde istedikleri noktaya ulaşabilmelerini sağlayan özel yollar, danışmada döngü sistemi, engelli check-in noktası, asansör, telefon gibi uygulamalar sayesinde engelliler, burada sorun yaşamadan hizmet alabilmektedir."

İSTANBUL, DÜSSELDORF VE BRÜKSEL

Yolcu kapasitesi için belli bir hedefleri olduğunu ve havalimanının ilk yılında olmasından dolayı bu hedeflerin gelecek yıllar için geçerli olduğunu anlatan Altundal, şimdilik üç noktaya uçuşlar gerçekleştirildiğini belirtti.

"Yaklaşık 8 ayda 52 bin 337 kişi, iç ve dış hatlardan uçuş yaptı" diyen Altundal, iç hatlarda İstanbul, dış hatlarda Almanya'nın Düsseldorf ve Belçika'nın Brüksel kentlerine seferler düzenlendiği, ayrıca tarifeler dışında hac ve umre organizasyonlarına yönelik uçuşlar da yapıldığı bilgisini verdi.

Altundal, dış hatlardan havalanan 67 uçakla 8 bin 985, iç hatlardan ise 520 uçakla 43 bin 352 yolcunun yararlandığına işaret ederek, "Haftada 9 iç hat, 3 de dış hat seferimiz var. Trabzon, Erzurum, Gaziantep ve Adana'dan yoğun talepler olduğunu biliyorum. Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak ve Eskişehir birer üniversite kenti. Buralarda okuyan öğrencilerden yoğun talep geliyor" diye konuştu.

Kütahya ve Afyonkarahisar'ın büyük kaplıca turizmi potansiyeline sahip olduğunu anlatan Altundal, bu imkanlardan yararlanmak isteyenlerin, uçuşların çeşitlendirilmesini istediğini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zafer, 8 ayda 52 bin yolcu ağırladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN