ayine hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 6.9.2013 10:31

Van'daki Akdamar Adası'nda bulunan 'nde bu yıl dördüncüsü yapılacak ayinin hazırlıkları bitme noktasına geldi.

Pazar günü yapılacak ayinde gelecek misafirleri evinde misafir etmek istediklerini dile getiren Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, bazı Ermenilerin kendileri ile iletişime geçerek adanın adının 'Ahtamara' olarak değiştirilmesi yönünde talepte bulunduğuna dikkati çekti. Sezer, "Ada her ne kadar belediye sınırları içerisinde gözükse de bu ismin düzeltilmesi bize ait değildir. Akdamar Adası, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın idaresi, bakımı ve yetkisi altındadır. Ben de ismin Ahtamara olarak düzeltilmesinden yanayım." dedi.

Van'ın Gevaş ilçesinde bulunan 'nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın özel izniyle 8 Eylül'de dördüncüsü yapılacak ayinle ilgili hazırlıklarda sona gelindi. Gevaş Kaymakamı Nedim Akmeşe, İlçe Belediye Başkanı Nazmi Sezer ve İlçe Emniyet Amiri Halit Bulanıklı Van Gölü sahilinde gazetecilerle bir araya geldi. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Gevaş Belediye Başkanı Sezer, yılda bir defa gerçekleşen ayin için gerek devlet yetkililerinin gerekse vatandaşların yoğun çaba sarf ettiğini söyledi. Sezer, 8 Eylül'de yapılacak bu yılki ayine yaklaşık 6 bin dolayında bir katılım beklediklerini vurgulayarak, ayine katılacak misafirlerin en iyi şekilde ağırlanması ve Gevaşlıların misafirperverliklerini göstermesi için hazırlıkların sürdüğünü ifade etti.

Pazar günü Akdamar Adası'nda yapılacak ayinle ilgili hazırlıkların sürdüğünü aktaran Başkan Sezer, "Misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak istiyoruz. Ülke içi ve il dışından gelen misafirleri, geçmiş yıllarda olduğu gibi evlerde konuk etmek istiyoruz. Geçmiş yıllarda yapılan ayinlerde güvenlik yönünden herhangi bir sorun yaşanmadı. Bu yıl da güvenlik güçlerinin alacağı önlemlerle herhangi bir aksaklığa mahal verilmeyeceğini düşünüyorum." diye konuştu.

Akdamar Adası'nda 2010 yılında yapılan ilk ayinin ardından özellikle yurt dışında yaşayan Ermenilerin kendileri ile iletişime geçerek adanın adının 'Ahtamara' olarak değiştirilmesi yönünde talepte bulunduğuna dikkati çeken Sezer, "Ada her ne kadar belediye sınırları içerisinde gözükse de bu ismin düzeltilmesi bize ait değildir. Akdamar Adası, Kültür ve Turizm Bakanlığının idaresi, bakımı ve yetkisi altındadır. Ben de ismin Ahtamara olarak düzeltilmesinden yanayım. İlçemizi farklı tarihlerde ziyaret etmek isteyenlerde, buyurup gelsinler, Gevaş sizleri bekliyor. Buyrun gelin, ibadetinizi yapın, sizleri kucaklayalım." şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdamar Kilisesi ayine hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN