Sümela Manastırı 410 bin TL'ye restore edilecek

Giriş Tarihi: 13.9.2013 10:35 Güncelleme Tarihi: 13.9.2013 10:37

Trabzon Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Kansız: 'UNESCO tarafından kültür mirasının aday listesinde yer alan Sümela sadece bölgemizin değil ülkemizin önemli kültür varlıkları içersinde yer almaktadır'

Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Altındere Vadisi sınarları içerisinde yer alan Sümela Manastırı her yıl periyodik olarak restorasyona tabi tutuluyor. Sümela'nın restorasyon çalışması için 410 bin TL'lik restorasyon ihalesi gerçekleşirken, konuyla ilgili bir açıklama yapan Trabzon Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Kansız, restorasyon çalışması doğrultusunda Sümela'nın iç ve dış çevre düzenlemesinin yapılacağını söyledi. Sümela Manastırı'nın UNESCO tarafından kültür mirasına aday listede yer almasını hatırlatan Kansız, 'Sümela Manastırı'nın geçtiğimiz yıllardan bu yana restorasyan çalışmalarıyla ilgili proje bu yıl bitirilmek üzere ve daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından gönderilen ödeneklerle beraber restorasyon projesi hayata geçirilmiş olacak.

Dünya UNESCO tarafından kültür mirasının aday listesinde yer alan Sümela sadece ilimizin değil bölgemizin ve ülkemizin önemli kültür varlıkları içersinde yer almaktadır. Şu anda 410 bin TL'lik ihaleyi gerçekleştirdik. Bu ihale neticesinde restorasyon projeleri tamamlanmış olacak. Bakanlığımız ve kültür varlıkları koruma kurulu tarafından projeler onaylandıktan sonra il özel idaresinde şu anda bloke durumunda olan yeterli miktarda ödeneğimiz bulunuyor. Bu ödenekle Sümela'nın içini, dışını hem de çevresel düzenlemelerini tamamlamış olacağız' dedi.

HER YIL ONARIMA TABİ TUTULUYOR
Sümela'nın coğrafi özellikleri bakımında zor bir bölgede bulunduğunu hatırlatan Kansız, 'Sümela Manastırı konum itibariyle coğrafyanın en zor şartları taşıdığı bölgede bulunuyor. Ağır kış şartlarında yer alan bölgede buna rağmen hükümetimiz ve bakanlığımız tarafından önemli bir kültür varlığı olarak her yıl onarım çalışmasına tabi tutuluyor. Yerli yabancı turistlerin yanı sıra dünya kültür mirasında ayakta kalan önemli bir kültür varlığı olarak devam ettirmesi hususunda çok öncelikli olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz ' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sümela Manastırı 410 bin TL'ye restore edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN