restore edilecek

Valisi , için Kültür Bakanlığı'ndan 200 bin TL tutarında ödenek aktarıldığını belirtti.

Giriş Tarihi: 23.9.2013 10:23
Valisi , kültürel zenginliklerin korunması amacıyla kazı, bakım, onarım ve restorasyon çalışmalarının büyük hız kazandığına dikkat çekerek, için Kültür Bakanlığı'ndan ödenek aktarıldığını ve restorasyonun en kısa sürede başlanacağını söyledi.
Vali Coş, yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in direktifleri ile Tumlu Kalesi'nin restorasyonu için gereken 300 bin TL.'lik ödeneğin ardından, Feke Kalesi'nin restorasyonu için ihtiyaç duyulan 200 bin TL. tutarındaki ödeneğin de sağlandığını belirtti.

Vali Coş, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne harcama yetkisi verilen 200 bin TL.'lik ödenek ile ilk çağlardan günümüze kadar birçok kavim ve devletlere yerleşim alanı olan Feke ilçesinde bulunan kalenin, bakım ve restorasyon çalışmalarının en kısa sürede başlatılacağını söyledi.

İklimi, doğası, Seyhan ve Ceyhan nehirleri, bitki örtüsünün zenginliği ve bereketli topraklara sahip olmasının doğal bir sonucu olarak, Adana'nın tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Vali Coş, şöyle devam etti:
'Adana, hanları, hamamları, camileri, mescitleri, köprüleri, ören yerlerinin yanı sıra, kaleler açısında da çok zengin bir İlimizdir. 12. Yüzyıldan günümüze ulaşan, ilk kez Bizanslıların yaptırdığı daha sonra Selçukluların kullandığı bir kale olan, Adana-Kozan-Kayseri yolu üzerinde eski Feke olarak bilinen ve bugünkü Feke ilçesinin yaklaşık 8 kilometre kuzeyinde 128 metre yüksekliğinde bir tepe üzerinde bulunan, 400 metrekarelik bir alan üzerinde inşa edilmiş, 187 metre boyunda ve 30 metre eninde askeri bir yapı olan Feke Kalesi, önemli tarihi ve kültürel değerlerimizden bir tanesidir.

Geçtiğimiz günlerde Anavarza Kalesi ve Antik Kenti'nde gerçekleştirilen temizlik, bakım ve onarım çalışmaları, Karataş'taki Magarsus Antik Kenti'ni gün ışığına çıkarmak için başlatılan kazı çalışmaları, geçtiğimiz günlerde Ceyhan'daki Tumlu Kalesi'nin restorasyonu için 300 bin TL.'lik ödeneğin ardında, Feke ilçemizde bulunan kalenin restorasyonu için 200 bin TL.'lik ödeneğinde Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından sağlanması, Adana'nın sahip olduğu değerlerin yaşatılması ve geleceğe aktarılması açısından son derece önemlidir. Bu acıdan her zaman ilgi ve desteklerini gördüğümüz Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik'in İlimizin tarihi ve kültürel değerlerin restorasyon çalışmalarına büyük önem vererek, yapmış olduğu yardımlardan dolayı teşekkür ve şükranlarımızı iletiyoruz.'BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Feke Kalesi restore edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN