Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sümela Manastırı'nda dört mevsim turizm

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden Sümela Manastırı'nda sonbaharın gelmesine rağmen ziyaretlerin devam ettiği, yıl sonuna kadar ziyaretçi sayısının 400 bini aşmasının beklendiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 9.11.2013 11:00
Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden Sümela Manastırı'nı bu yıl ocak-ekim döneminde 370 bin turistin ziyaret ettiği bildirildi.Maçka ilçesindeki Altındere Vadisi'nde, Karadağ'ın eteğinde yer alan ve 2010 yılından itibaren yılda bir kez Hristiyan Ortodoks'ların ayin yapmasına müsaade edilen Sümela Manastırında her geçen yıl ziyaretçi sayısı artıyor.

Trabzon Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Kansız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki yıllarda yerli ve yabancı turistlerin yaz mevsiminde
yoğun olarak ziyaret ettiği manastırın, artık dört mevsim ziyaret edildiğini belirterek, "Buyıl oldukça hareketli bir turizm sezonu geçiriyoruz. Kasım ayı olmasına rağmen halen Sümela'da doğa ve tarihin içerisinde yerli ve yabancı ziyaretçiler geliyor" dedi.

Geçen yıla oranla ziyaretçi sayısında artış yaşandığını ifade eden Kansız, bunun en önemli nedenleri arasında tanıtımın geldiğine işaret ederek,
"Geçen yıl boyunca 330 bin civarında yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Sümela'yı bu yılın ekim ayına kadar 370 bin kişi ziyaret etti. Yıl sonuna kadar bu rakamın 400 bini aşacağını tahmin ediyoruz. Her geçen gün yurt içi ve dışındaki fuarlarda Trabzon'u tanıtmanın karşılığını alıyoruz" diye konuştu.

En fazla turistin İran, Azerbaycan ve Gürcistan olduğunu dile getiren Kansız, şöyle devam etti:"Bunun yanı sıra Fransa, Almanya ve İngiltere ile uzak doğu ülkelerinden de ziyaretçiler geliyor. Özellikle Arap turistlerin sayısı bu yıl hayli arttı. Bunun anlamı Karadeniz'in tarihi ve doğal güzellikleriyle turizmde hak ettiği yere yavaş yavaş gelmesidir. Manastırda son yıllarda gerçekleştirilen ayinlerin yanı sıra restorasyon ve çevre düzenlemesi ile uluslararası fuarlarda yapılan tanıtımlardır. Trabzon ve Sümela Manastırı'nın bilinirliliği artık çok üst seviyede. Önümüzdeki yıl da bu rakamın daha yükseklere çıkacağına inanıyoruz."

''Sümelaya hayran kaldık"

Arkadaşlarıyla İzmir'den Trabzon'a gelip Sümela Manastırı'nı ziyaret eden İbrahim Ulvitepe ise manastırın yapısından çok etkilendiklerini belirterek, "Buraya tanıdıklarımızın tavsiyesi üzerine geldik. İlk defa geldiğimiz Sümela'ya adeta hayran kaldık. Nasıl yapıldığına çok şaşırdık ve ilginç geldi. Özellikle yazın çok kalabalık olduğunu duyduk, bu nedenle sonbaharda gelmeyi tercih ettik ve bundan dolayı da çok memnun kaldık" ifadelerini kullandı.

Trabzon'da yaşayan Emre Özkan ise ailesiyle birlikte çoğu zaman manastırı ziyaret ettiklerini, yerli ve yabancı turist sayısının artmasının
ardından bölgede ekonomik olarak gözle görülür bir iyileşmenin yaşandığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sümela Manastırı'nda dört mevsim turizm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN