Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tatilde çiçeklere kim bakacak?

Seyahate çıkarken yaşadığımız en önemli sorulardan biri de evdeki bitkilerle kimin ilgileneceği. Paniğe gerek yok! Bitkilerinizi sağlıklı bir şekilde saklamanız mümkün

Giriş Tarihi: 23.7.2014
Salon bitkilerinizin bulunduğu ortam ısısı düşük ise ve siz evden birkaç günlüğüne ayrılıyorsanız, gitmeden önce onlara bol su vererek yokluğunuzu aratmayabilirsiniz. Fakat sıcak yaz günlerinde yaşanan ayrılıklarda, bir haftadan uzun bir süre bitkileriniz için tehlike sinyalleri verir. Bu yüzden siz tatildeyken bitkilerinizin yaşam şartlarını ideal bir halde bırakmanız gerekir. Durum iç mekan bitkileri için böyleyken, bahçe ve balkonunuz içinse uzun seyahatlerde profesyonel bir yardım almanızı öneririz. Bu arada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, hasta bitkiniz olmaması. Aksi halde döndüğünüz zaman diğer bitkilerinize de hastalık geçmiş olabilir. Eğer tatile giderken bitkilerinizi bırakacak birini bulamıyorsanız, hiç üzülmeyin. Bazı noktalara dikkat ederek, yeşil dostlarınız için uygun bir yaşam ortamını evinizde hazırlayabilirsini. Cem Botanik'ten Ayşe Şirin, bitkileriniz için yapmanız gerekenleri anlattı.
Bitkilerinizi dışarı çıkarın ve korunaklı, gölge bir yerde toplayın.
Bitkilerinize bol su verdikten sonra topraklarının üstüne kalın bir tabaka ağaç kabuğu serdiğinizde, toprağın yaklaşık bir hafta kadar nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.
Eğer bitkilerinizi dışarı çıkarma ihtimaliniz yoksa, evinizin en serin yerinde muhafaza edin. Perdelerinizi açık bırakın.
Geniş bir tepsiye su doldurup, saksıları üzerine dizerek, bitkilerin kökten su almalarını sağlayabilirsiniz. Ya da her saksıyı, su dolu derin bir tabağın içine oturtabilirsiniz.
Her yerde bulabileceğiniz su verme araçlarını kullanabilirsiniz.
Basit bir yöntem olarak, bir kaba su doldurup, emici yün ipliklerin bir ucunu saksıda, bir ucunu suda tutarak pratik sulama sağlayabilirsiniz. Böylece her bitkiye yavaş ama düzenli su akımı sağlanır.
Saksı büyüklüğü ile orantılı olarak pet şişelere su doldurup, toprağa ters çevirip gömerek de pratik bir çözüm üretebilirsiniz.
Tatile gitmeden hemen önce mutlaka bitkilerinizin bütün yapraklarına bol su püskürterek (çiçeklerine gelmemek şartıyla) duş yaptırın.
Siz evde yokken bitkilerinizin çiçek açmaya devam etmesini isterseniz, çiçek açmayan bitkinizi çiçeklilerin yanına koyun. Böylece bitkiniz diğerini kıskanarak, daha çok çiçeklenecektir.
Güvendiğiniz bir fidanlığa da bitkilerinizi emanet edebilirsiniz. Böylece su ve bakım şartlarının en uygun şekilde yerine getirilmesinin rahatlığını yaşayabilirsiniz.
Tatil öncesi bitkilerinizle mutlaka sevgiyle konuşup, en kısa zamanda döneceğinizi onlara anlatmayı da ihmal etmeyin!
Eğer daha uzun soluklu bir seyahat planlıyorsanız, bitki oteli hizmeti veren kurumlardan destek alın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatilde çiçeklere kim bakacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN